Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

En vain totu syömään uusilla hammasproteeseilla

Vierailija
11.01.2020 |

Mulla on siis osaproteesit sekä ylä- että alapuolella ja omia hampaitakin on vielä jonkin verran jäljellä joilla voin pureskella. Siispä melkein aina syödessä otan proteesit pois - tietenkin kotona ollessa. Tämähän on melkein sama kuin kondomin ottaisi pois aina naidessa ja kustessa. Onko muilla samoja ongelmia?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
11.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Proteesilla haukkaaminen voi olla haasteellista koska "kippaavat" helposti irti. Tähän auttaa pinteiden eli niiden metalliväkästen kiristys hammaslääkärillä. Samalla kertaa voidaan arvioida myös pohjauksen tarve. Pohjauksella istuvuus paranee. Poistojen jälkeen ien kutistuu reilusti ensimmäisen vuoden aikana joten pohjaus tarpeen vaikka olisi suht uusikin proteesi.

Proteeseilla syöminen on tietysti erilaista kuin omilla hampailla, älä haukkaa etuhampailla ja paloittele ruoka pienemmiksi suupaloiksi mihin ehkä olet tottunut.

Odotellessasi aikaa hammaslääkäriin voit käyttää proteesin kiinnitysaineita joita saatavana niin tahnana kuin jauheenakin, löytyy niin apteekeista kuin päivittäistavarakaupoistakin.

Vierailija
2/2 |
11.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

OK, kiitoksia vastauksesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi viisi