kaaduin takamukselleni, kipeä alaselkä/häntäluu
Kaaduin niin kipeä, että huutaa piti. Aikani makasin ku meinasin pyörtyä.
Kipulääkkeellä pärjään, vielä vähän sumea näkö toisessa silmää, pää kipeä jonkin verran (en lyönyt). Jonkin verran säteilee jalkoihin mutta ei pahasti. Ei enää nii pahasti kui alkuun.
Kommentit (8)
No sun häntäluu on murtunut.
Sitä ei voi kipsata, joten joudut odottelemaan kunnes paranee.
Hae lääkäriltä kipulääkettä ja saikkua. Tai käy ainakin lääkärissä että siitä tulee merkintä sun terveyshistoriaan.
Häntäluu jos on murtunut, niin sille ei voi tehdä mitään, aika parantaa.
Jos on jotain muuta sattunut (esim. tuo näön sumeneminen ei kuulosta oikein hyvältä) niin se on sitten eri asia.
Jos ei mene parissa päivässä ohi, niin suosittelisin lääkärissä käyntiä.
Kannattaa hoitaa sitä murtunutta häntäluuta kylmäpakkauksella hautomalla aina kun se on mahdollista.
Jopa useita kuukausia saattaa kestää parantuminen, voin kertoa parin omakohtaisen kokemuksen perusteella.
Vierailija kirjoitti:
Kannattaa hoitaa sitä murtunutta häntäluuta kylmäpakkauksella hautomalla aina kun se on mahdollista.
Mites tää muka parantaa murtunutta häntäluuta?
Ap, mene lääkäriin, sun tubntemukset päässä eivät ole normaaleja tuollaisen pyllähdyksen jälkeen.
Pääkipu meni sen verran ohitte että uskallan odottaa huomiseen. Kai oli vaan elimistölle niin shokki. Täytyy huomenna käydä lekurilla, kotona oon 1v kanssa niin ei saikut auta mutta jääpi ainakin todiste vammasta. Ja kuulin juuri, että viikko sitten samanlain kaatuneelle oli fysioterapeutti laittanut kinesio teipin alaselkään eikä ole ollut kipeä. Jospa saisin saman kokeille, ei siinä ainakaan mitään menetä.😊
Ap
Minulla meni häntäluun paranemiseen viitisen vuotta. Järjetön kipu aina noustessa ylös, joutui tsemppaamaan itseään siihen kipuun.
Nosto