Astman pahenemisvaihe. Milloin päivystykseen?
Menee Seretide 25/250 mikrog 2X2. Nyt eilen ja tänään lisäksi 4-10 Ventoline Evohaler 0,1mg. Silti tuntuu vaikealta hengittää. Kannattaako odottaa huomiseen?
Kommentit (15)
Jos sinulla on pef-mittari, niin paljonko puhallat nyt ja normaalisti? Onko sinulla kortisonitabletteja kotona? Hoitavan lääkkeen voit vaikka triplata. Ota avaavaa lääkettä pari, kolme annosta ja jos ei tunnu helpottavan, niin soita päivystävälle sairaanhoitajalle, jos sellainen on tai lähde päivystykseen.
Onko seretiden lisäksi flixotidea? Tuossahan hoitavan lääkkeen määrä jää aika pieneksi, pahenemisvaiheessa pitäisi hoitavan määrä vähintään kaksinkertaistaa. Seretideä ei kannata kaksinkertaistaa ilman lääkärin ohjetta, muuten pitkäkestoista avaavaa voi tulla liikaa. Mitkä pef-arvot? Onko leposyke kuinka korkea? Pystytkö nukkumaan yhtään? Rohiseeko tai vinkuuko hengitys?
Ota avaavaa ja odota vaikutusta ja sit vasta hoitava. Menee paremmin ”perille” kun keuhkoputket eivät ole ahtautuneet.
Kortisoonitabuja voit myös ottaa.
Jos mikään ei auta niin lääkäriin.
Onko saturaatio mittaria?
Jos näyttää 88-89 päivystykseen
Jos pitkällään olo vaikeaa
Mä en alottaisi kortisonitablettihoitoa ilman lääkärin määräystä. Jos on bakteeritulehdus keuhkoissa ei kortisoninapit siihen mitään auta, vaan tarvitaan antibiootteja lisäksi.
Seretideä ei tosiaan voi kovin paljon nostaa, tulee pitkävaikutteista avaavaa liikaa. Soita päivystysapunumeroon 116117, siellä neuvotaan kuinka eteenpäin.
Miten menee ap, lähditkö päivystykseen?
Hei, otin lisää vaan avaavaa ja jotenkin henki kulkee. Pef ainakin parani. Odottelin ja yritän sinnitellä huomiseen. Asumme syrjässä ja terveyskeskus auki vasta huomenna. Sairaalaan pitkä matka. Varmaan suurentavat kortisonisuihkeen määrää. Tabletteja olenjo syönyt sen määrän, ettei niitä enää saa kai määrätä. Ap
Ap miten menee, joko parempi olo?
Outoa, että yleensä näköjään avaavaa voi ottaa paljonkin. Minä en saa ottaa kuin enintään neljä annosta Ventolinea vuorokaudessa.
Tosiaan lääkärissä käyty ja kortisonia ei nostettu. Avaavaa vaan tarvittaessa. Kyllä on öisin ollut puhelin jo kädessä valmiina soittamaan 112. Huomenna taas aika lääkäriin ja mietitään mitä tälle hengenahdistukselle tehdään. Ap
Huhhuh, toivottavasti ei pahene oma astmani
tuollaiseksi. Jos saan jotain allergisoivaa pölyä keuhkoihini, menee hengitys vinkuvaksi ja raskaaksi, mutta menee ohi kyllä.
Kova nauraminen laukaisee joskus kohtauksen. Spede ja Benny Hill saivat monta kertaa minut turvautumaan avaavaan suihkeeseen, kun olin lapsi.
Assburger kirjoitti:
Huhhuh, toivottavasti ei pahene oma astmani
tuollaiseksi. Jos saan jotain allergisoivaa pölyä keuhkoihini, menee hengitys vinkuvaksi ja raskaaksi, mutta menee ohi kyllä.Kova nauraminen laukaisee joskus kohtauksen. Spede ja Benny Hill saivat monta kertaa minut turvautumaan avaavaan suihkeeseen, kun olin lapsi.
Mulla tekee kissat nykyään tota ihan samaa. Aikuiseksi asti piti astman kanssa elää ihan normaalisti ennen kuin tämä tuli (hyvän ystävän perhe otti lemmikkejä eikä heille ole enää siis mitään asiaa)
Up