Miksi kaikki ihmiset eivät pysty pitämään salaisuutta?
Olen menettänyt useita ystäviä viime vuosien aikana sen vuoksi, että hyvänä ystävänä pitämäni ihminen ei ole pystynyt pitämään salaisuutta.
Tieto ollut liian herkullinen niin sanotusti.
Mitä juoruileva ihminen itselleen kuvittelee saavansa kun kertoo vannotetun salaisuuden? Ei tuota voi ymmärtää.
Kommentit (42)
En halua tutustua enää uusiin ihmisiin, koska aina joutuu miettimään että mitä uskaltaa kertoa kellekin.
Tuo on aika yleistä. Ei kannata kertoa mitään, mikä ei saa päätyä muiden korviin. Sama pätee tietysti myös kaikkeen, mitä kirjoitat nettiin. Kaikki voidaan vuotaa eteenpäin.
Siksi, koska en halua jakaa kaikkia asioita kaikkien kanssa. On hyvät ystävät joille voi avautua. Toisille ei sitten voi.
Mutta kuka vastaisi alkuperäiseen kysymykseeni Miksi salaisuutta ei pysty pitämään?
Itsellä oli joskus ehkä se että toivoin olevani mielenkiintoinen sen mielestä jolle kerroin, olihan mulla jännää kerrottavaa.
Jos kerrot yhdelle, kerrot kaikille.Jos et halua kertoa kaikille, älä kerro kenellekään.
Varsinkin naisten pitäisi tietää tämä.
Koko maailman historian on tiedetty että kaikista varmin tiedotuskeino on kertoa naiselle salaisuus.
Vierailija kirjoitti:
Tuo on aika yleistä. Ei kannata kertoa mitään, mikä ei saa päätyä muiden korviin. Sama pätee tietysti myös kaikkeen, mitä kirjoitat nettiin. Kaikki voidaan vuotaa eteenpäin.
Minäkään en kerro mitään salaisuuksia kenellekään. Yksi tuttavani laulaa kaikkien asiat eteenpäin ja laulaisi minunkin salaisuudet, jos niistä kertoisin. Hän ei vaan jotenkin pysty vastustamaan kiusausta vaikka tietää toimivansa väärin.
mitä salattavaa sinulla on? oletko rikollinen?
Vaikea sanoa. Itse "tykkään" kun tiedän jotakin, mitä muut eivät tiedä. Olen hyvä pitämään salaisuuksia.
Vierailija kirjoitti:
Mutta kuka vastaisi alkuperäiseen kysymykseeni Miksi salaisuutta ei pysty pitämään?
No ystävä on kertonut salaisuuden ja heti kotiin päästyä se halutaan kertoa omalle puolisolle kun katsos parien välillä ei ole salaisuuksia. Se on vaan kerrottava.
Osa ei jaksa kantaa toisten raskaita (vai kevyitä) salaisuuksia itsellään kuin taakkaa hartioilla. Ehkä se aiheuttaa voimakkaita tunnereaktiota joita haluaa purkaa jonkun kanssa yhdessä, ellei itse pura asiaa toisen kanssa tai rauhoittele. Ellei ole sellainen joka pitää muiden kertoman vain itsellään, eikä niiden käsittelemättömyys haittaa. Joitakin voi asia ihmetyttää tai olla aivan uusi tilanne. Ehkä myötäelävä voi myös kokea taakkoja muiden asioista ja etsii näkökulmia. Tietysti järkevää on ettei levittele muiden asioita ja miettii missä sanoo, kenelle. Mitä jos ne leviävät luokassa tai jossain yhteisössä. Pahimmillaan tulos on huono.
En ole pyytänyt sinua kertomaan minulle salaisuuksiasi. Itse olet kaatanut ne niskaani ja vaadit sillä perusteella minulta tukea ja ymmärrystä, niin, että raskasta on minullekin. Minä en kumminkaan saisi hakea itse tukea keneltäkään koska sinun suuri salaisuutesi ei saa kenellekään paljastua
Kyllä ne on harvassa, jotka kykenevät pitämään salaisuuden! Se juorutaan ainakin kumppanille. Ja se salaisuuden kertonut luulee edelleen, että ystävä ei ole sitä kertonut kenellekään.
Mitä jos se toiselle "toisen asioista" kertoja ei tiedä, että hänen ystävä on ns. juorukello tai kertoo eteenpäin. Eli ajattelee ettei se yksi hyvä ystävä kerro. Nuorena osa juttelee mielellään. Aikuisena tajuaa miten helposti joku juttu leviää ja muuttaa muotoaan.
Ap on varmaan mun kaveri tunnusti minulle suurena salaisuutena syyllistyneensä varkauteen josta kaveriporukassa epäiltiin minua. Ja oletti ihan tosissaan että varjelen hänen salaisuuttaan omalla kustannuksellani.
Jotkut kerää huomiota. Jopa vaihtokauppana muiden ystävyydestä.
Halki aikojen se vaan ollut niin, että juoruja syntyy. ethän kerro kellekään, tätä en saisi kyllä kertoa, mut kerton jos et kerro kellekään