Sitkeätä toffeeta ?
Minkä merkin toffee on sellaista sitkeätä, jonka syömisessä kestää hetki? Ei siis sellaista omar tyylistä pehmeää. Ihan siis jota saisi prismasta tai cittarista yms..
Kommentit (9)
Vierailija kirjoitti:
Ai sellaista jolla lähtee paikat irti hampaista. Never again!
Joo just sellasta :D on muutaman päivän tehnyt mieli sellaista, en tiedä miksi !
Ap
Riesenit on, mutta maistuu kaakaolta. Rollot (tai mikä lie nimi nykyään), werthersillä on ainakin joku pehmeämpikin toffee (original on kova imeskelykarkki), stockalta taitaa edelleen saada sellaisessa karusellipeltirasiassa myytäviä toffeita.
Sitä voi tehdä itsekin. Kermaa, sokeria ja voita. Ehkä ripaus suolaa. Sitkeää saa lisäämällä siirappia. En osaa sanoa, miten paljon pitää laittaa kutakin ainesta, mutta kermaa tulee se 2dl:n purkillinen, sokeria aika paljon (semmoinen 3-5cm:n valkea tunturi) ja voita rohmaistaan kunnolla ruokalusikalla. Jos sekaan laittaa siirappia tai pikemminkin korvaa sillä osan sokerista, niin siitä tulee juuri sellaista, että paikat lähtee hampaista.
Toffee on valmista, kun väri on oikea. Se kaadetaan pellille ja laitetaan viileään jähmettymään.
En ole edes pahoillani, vaikka ap ei haluaisi itse tätä tehdä. Jos joku haluaa, niin tämä resepti toimii.
Toffoja ei enää taida olla. Ne olivat suosittuja 90-luvulla. Toffoja myytiin "nappirullina", ja ne olivat juuri sitkeää toffeeta. Kerran yhdeltä kaveriltani irtosi hammasrauta Toffon takia.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Rakastan just sellaista sitkeää toffeeta mutta en uskalla enää syödä- viimeksi irroitti paikan hampaasta! En osaa imeskellä nameja vaan puren.
Ai sellaista jolla lähtee paikat irti hampaista. Never again!