Maksa-arvot koholla. Syy sokeri?
Voiko sokerin runsas syöminen nostaa maksa-arvoja?
En käytä alkoholia ollenkaan, mutta olen laihaläski sokerin syönnin vuoksi ja tietysti liikunnan vähäisyydestä. Rasvaisia ruokia syön harvoin.
Toinen syy voisi olla vehnä. Ilmeisesti keliakia voi nostaa maksa-arvoja, ja minulla on allergiatesteissä havaittu vähäistä vehnäallergiaa. Kuitenkaan en ole millään tapaa vehnää vältellyt koska olen muutenkin herkkävatsainen (ärtynyt paksusuoli).
Eli kertokaapa jos joku tietää. Ensi viikolla jatkotutkimuksiin.
Maksa-arvo oli muistaakseni 77.
Kommentit (12)
Vierailija kirjoitti:
Vai oisko se kuitenkin se alkoholi?? Tunnusta pois vaan....on tullut vähän salaa naukkailtua😉
Hih hih
Liiat hiilihydraatit muuttuvat maksassa rasvaksi.
Muistaakseni fruktoosi on pahin maksalle. Vähennä makeiden hedelmien syöntiä.
Mikä on vyötärön ympärys?
Ja joo kaikki sokerit ja vehnät lisäävät riskiä maksavaivoille.
https://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=snk0…
ALAT-arvon nousun voi aiheuttaa myös sepsis eli verenmyrkytys, keuhkoinfarkti (keuhkokudoksen kuolio), jotkut lihassairaudet, sydämen vajaatoiminta tai munuaisten vajaatoiminta. Arvot suurentuvat hyvin aikaisin, jo ennen kuin silmien ja ihon keltaisuutta tai muita oireita voidaan todeta.
Jos otat paljon itsehoitolääkkeitä tai luontaistuotteita, niin siinäkin voi olla syy. Selityksiä voi olla muitakin kuin alkoholi. E-pillerit ja muut lääkärin määräämät lääkkeet voivat sitä nostaa. Samoin erilaiset infektiot. Ei ole niin yksiselitteistä, että Alat reagoisi vain alkoholin tai lihavuuden aiheuttamaan rasvamaksaan.
Maksaa rasittaa monikin eri juttu, ei pelkästään alkoholi: mm. pidempiaikainen ylensyöminen, kaikenlaiset saasteet/epäpuhtaudet ja myrkyt (esim. nikotiini), jne.
Runsas kipulääkkeitten syöminen voi vaikuttaa maksa-arvoihin.
Luontaistuotteiden holtittoman käytön takia on tehty jopa maksansiirtoja.
Vierailija kirjoitti:
Luontaistuotteiden holtittoman käytön takia on tehty jopa maksansiirtoja.
Tämä on muuten sellainen asia, mitä moni ei tule ajatelleeksi. Kaiken maailman lisäravinteita popsitaan aika huolettomasti, vaikka ne saattavat olla isokin rasite maksalle.
Vai oisko se kuitenkin se alkoholi?? Tunnusta pois vaan....on tullut vähän salaa naukkailtua😉