ALan vaihto:paljonko AMK-open palkka, entä lomaedut
Suunnittelen työpaikan vaihtoa parin vuoden päästä. Nyt ylempi korkeakoulututkinto ja yliopiston huonopalkkaisissa hommissa töissä. jos tekisin opettajapätevyyden, voisin kai hakea amk-opettajan paikkaa eli siis oman alan opetusta. Mutta paljonko palkka suurinpiirtein on (kannattaako kouluttuatua lisää?) ja minkälaiset lomaedut amk:ssa työskentelevillä on? Onkos jotain muita hyviä tai huonoja puolia?
Kommentit (16)
amk-opettajan ei tarvitse olla lisuri. Yliopettajan pitää.
Mutta voin tietty olla väärässäkin.
vaan palkka riippuu opetettavasta alasta. Tekniikan opettajilla on huomattavasti parempi palkka kuin muiden alojen opettajilla. Jotta saisit pätevän opettajan palkan, sinulla pitää olla oman alasi työkokemusta (muistaakseni 3 vuotta) ja opettajakoulutus, mutta lisensiaatti ei suinkaan tarvitse olla.
Kesäloma 3 kk, lisäksi meillä joululoma 3 viikkoa, syysloma viikon, hiihtoloma viikon ja nyt maaliskuussa vielä viikon loma.
Eli kesän lisäksi tulee 6 viikkoa lomaa vuoden aikana. Kesäloma meillä opiskelijoilla alkaa jo yleensä noin 15.5. opettajilla toki menee vielä aikansa kokeiden korjaamiseen. Koulu alkaa meillä elokuussa joskus 25. päivä.
Eli tosi hyvät lomat on, tosin joululoman viimeinen viikko ja maaliskuun lomaviikko ovat ns. " intensiiviviikkoja" , mutta käytännössä lähes kaikille lomaviikkoja. Ainoastaan jotkut harvat intensiivikurssit ovat näillä viikoilla, joten koskettaa tosi harvoja opettajia tai opiskelijoita.
Lisäksi olen myös sellaista kuullut, että palkka on todella hyvä työmäärään nähden ja ei todellakaan ainakaan tavallisella opettajalla tarvitse olla lisensiaatin tutkintoa.
Se opettajan muodollinen pätevyys vaaditaan, mutta moni suorittaa sitä työn ohella ja osa voi olla, ettei suorita ollenkaan jos opettajista pula niin ei sitä nyt niin katsota.
Vierailija:
Kesäloma 3 kk, lisäksi meillä joululoma 3 viikkoa, syysloma viikon, hiihtoloma viikon ja nyt maaliskuussa vielä viikon loma.Eli kesän lisäksi tulee 6 viikkoa lomaa vuoden aikana. Kesäloma meillä opiskelijoilla alkaa jo yleensä noin 15.5. opettajilla toki menee vielä aikansa kokeiden korjaamiseen. Koulu alkaa meillä elokuussa joskus 25. päivä.
Kesäloma ei ole kolmea kuukautta vaan alkaa n 10-15.6 ja loppuu elokuun ekan viikon tienoilla. Siis lyhyempi kuin peruskoulun opettajilla! Olet ilmeisesti itse AMK opiskelija? Et ole sitten tajunnut, että opettajan työhön liittyy paljon suunnittelua, projekteja ja hallinnollisia juttuja, joita tehdään kun te opiskelijat lomailette.
Onko kokemuksia paljasta terveydenhuoltoalalla?
Onko kokemuksia paljasta terveydenhuoltoalalla?
Jos haluaisi amk:uun töihin, missä ilmoitellaan vapaista paikoista.
Olen nähnyt siellä monta kertaa rakennusalan opettajan paikkoja ja terveysalan opettajan paikkoja.
Ainakin tekniikan alalla.
Sen sijaan ammattioppilaitoksissa (eli " amiksissa" ) voi opettajan pohjatutkinto olla pelkkä insinöörikin ilman diplomi-etuliitettä...
Pätevyyden voi hankkia kun suorittaa ammatillisen opettajakoulutuksen, joka kestää 1-1,5 vuotta. Mutta monelle alalle pääsee opettajaksi ilman muodollista pätevyyttäkin, koska opettajista on pulaa.
Pääkaupunkiseudulla peruspalkka amisopella on 2514 euroa kuussa, mikäli opetustunteja on noin 24 viikossa. Monet tekevät jopa ihan täyttä viikkoa eli 40 tuntia viikossa ja palkka on silloin paljon parempi.
Loma-ajat on amiksessa samat kuin peruskoulussa. Työ sopiikin musta tosi hyvin perheellisille.
Itsekin vaihdoin yliopiston tutkijan paikalta amisopettajaksi neljä vuotta sitten. Nyt sain viime syksynä valmiiksi nuo opeopinnotkin ja olen saanut vakinaisen viran. Olen tosi tyytyväinen.
Onko amiksella ja amk:lla eroa palkassa? 2500 euroa lähtöpalkkana on minusta todella huono kun edellytettän poman alan tutkintoa+ ope-pätevyyttä.
Ei siitä ole aikaakaan kun esim. minun koulutuksellani (sosiaalityöntekijä eli yhteiskuntatieteen maisteri) sai opetushommia AMKista lähes 4000 Euron palkalla ihan helposti. Pätevän sossun palkka taas on 2200-2500 Euroa. Melkoinen ero. Mutta nyt ovat tosiaan vähän tulleet alas nuo palkat ainakin meillä päin.
Siis toi 2514 euroa on peruspalkka. Itse teen noin 25 opetustuntia viikossa ja sitten tulee joitain valmistelutuntipalkkioita ja muutama projektityötunti viikossa ja saan palkkaa käteen noin 2300 euroa eli brutto on enempi kuin tuo 2514 (valitettavasti en nyt muista miten paljon se on, jää tuo netto paremmin mieleen!).
Palkka ei toki päätä huimaa, mutta itse arvostan lyhyitä työpäiviä ja pitkiä lomia!
palkkamme on n 3000 e/kk kokopäiväisillä (vähän alle, jos ei ole työkokemusta). Jostain olen kuullut, että atk-opettajilla on tosi hyvä palkka.
MInä olen sivutoiminen opettaja. Minä saan 5 vuoden työkokemuksella noin 24 e/h. Yhdestä opintopisteestä saan 27 h palkkaa.