Miksi jotkut murehtivat nuoruutensa ja jotkut heräävät maailman pahuuteen vasta keski-iässä
elettyään sitä ennen itsekeskeisesti? (Tuossa yhdessä ketjussa joku ihmettelee miksei kymmenen vuotta sitten ollut huolta ilmastonmuutoksesta XD)
Kommentit (3)
Koska media ei hehkuttanut sitä. Käsittämätöntä että meille opetettiin 20 vuotta sitten vuonna 2000 ala-asteella ilmastomuutoksesta. Silloin oli Al gorekin. mitä ihmiset nyt vauhkoo, iänikuisesta asiasta. Ihmiset on tyhmiä.
Ilmastonmuutoksesta on varoiteltu 1950-luvulta lähtien.
Miksi pitäisi panikoida "maailman pahuudesta" (s.o. päättäjien ja kriminaalien typeryydestä)? Keski-ikäisellä on jo toimivat mielen suojamekanismit käytössä, jos on psyykkisesti terve. Nuori on vielä vähän keinoton siinä suhteessa ja osa ihmisistä todella aivottomia, eihän niitä mikään häiritse. Ilmapäitä.
Ainakin itse elin nuoruuden murehtimatta liian suuria asioita, keski-iässä en ota harteilleni asioita, joille en mahda mitään eli nautin vain edelleen.