Miksi et juuri nyt tee mitään järkevää?
Oma selitys: Pitäisi. Olen vähentänyt netissä viettämääni aikaa huimasti. Facebookin vilkaisen kerran päivässä, jos sitäkään. Lopettaisin sen kokonaan, mutta yhdistystoiminnan takia seuraan. Tällä palstalla olin viikkokausia pois, tällä viikolla käynyt kaksi kertaa. Mitä on tapahtunut: Minulla on aikaa, kotitöille, harrastuksille jne. Viestit tulee kännykkään näkyville etusivulle. Näen heti, onko tärkeää. Jos ei ole, vastaan samalle päivälle, mutta en todellakaan heti. Oppivat, ettei mulle turhia viestejä lähetellä. Yleensä ei ole.
Kommentit (13)
Söin just ja huilin hetken. Kohta tiskaan, siivoan keittiön ja sit vois lähteä ulos, kun ei vielä vettä sada.
Istun kahvitauolla.
Käytän somea ettei olo tuntuisi niin yksinäiseltä, kaipaisin päiviini enemmän kontakteja ihmisten kanssa mutta ruuhkavuodet ja yrittäjyys pitää kiireisenä. Niinpä otan aikani aina täällä ja jatkan hommia.
Määrittele järkevä!
Luen kirjaa, löhöilen vain.. ja katson satunnaisesti nettiä. Sun aloitus tuli vastaan. Vapaapäivä ja minusta on järkevää levätä.
Odotan et ruoka ois valmista.
Mun ainoa some on FB ja käyn tsekkaan ehkä kerran kk ja läppärin kautta, ei puhelinsovelluksia.
Miksi olen täällä? Jaa-a. Aina taukoa pitäessä totean et täällä palstalla luuhaaminen itsessään aiheuttaa pahaa oloa ja poispysyminen vapauttaa.
Tällä hetkellä roikun netissä kun vauva roikkuu silmät kiinni puoliunessa tissillä ruokailemassa. Odotan että nukahtaa/ irroittaa ja voin siirtää hänet sänkyyn nukkumaan.
Aamulla käytiin vaunulenkillä, vauvauinnissa ja kaupassa. Sen jälkeen oli ruoka ja leikkihetki. Tarkoituksena oli mennä kyläilemään sukulaisen luokse (sovittu aiemmin), mutta hän oli "unohtanut" ja sopinut muuta, joten tultiinkin kotiin.
Nyt sitten iltasuunnitelmat avoinna.
Flunssa ja migreeni päällä. Olo ihan karmea 😨 Siksi.
pitäs liikkua koska lihon vaan, kuukaudessa tullut 5 kg mutta en jaksa. vihaan liikuntaa. katon mielummin 247:aa.
Lähden pian kaupungille ja siitä laivaan. En pysty keskittymään mihinkään kun odotan että on aika lähteä.
Tulin raskaalta maastolenkiltä ja nyt pitää huilata
Löhöilen viltin alla. Mielestäni on järkevää levätä välillä. En tunne yhtään huonoa omatuntoa, jos en jaksa suorittaa koko ajan. Nousen tästä ja lähden ulos sitten kun puhelin on latautunut täyteen.
Odottelen vieraita ja kaikki on jo heitä varten valmista.
Koska elämässä ei ole pakko tehdä mitään järkevää. Pakko vain syntyä ja pakko kuolla.
Olen flunssassa joten ei kiinnosta tehdä mitään järkevää. Onneksi mies terveenä niin saan itse laiskotella.