Miksi tunnen masennusta ja voimattomuutta Kataisen valinnasta Sitran yliasiamieheksi?
Siis oikeasti? Tuo on vastuussa 800 miljoonan rahoituspotista, jonka nimellinen tarkoitus olisi kehittää Suomea paremmaksi paikaksi? Itkettäisi, ellei myös vähän naurattaisi.
Kommentit (7)
Yli 18 donitsia kuukaudessa. Kyllä kelpaa.
En tiedä olisiko se tulevaisuusprofessori ollut parempi valinta, mutta ilmeisesti hän ei ollut poliittisesti riittävän 'ansioitunut'.
Ahdistus on ihan terve reaktio siihen, että Suomea on "kehittämässä" lahjaton suhmu, jonka ainoa meriitti on ollut tuloerojen kasvatus ja valtion velkaannuttaminen.
Ahdistus on myös looginen reaktio siihen, että tällainen hyvä veli pääsi ansiotta asemaansa nostamaan mieletöntä palkkiota muiden hyvien veljien avustuksella. Tietenkin sillä varauksella, että se 800 millin potti menee heidän keskinäisten bisnestensä edistämiseen.
Kyllä Suomi on nykyään p*ska maa.
Eikös Sitra ottanut persnettoa sijoitustoiminnassaan miljoonakaupalla? Hei, me tienataan tällä!
Se on selvä osoitus siitä että hyvä veli systeemi pelaa.