Tuliko teille ensimmäisen ajotunnin jälkeen sellainen olo että jes tätä lisää vai apua ei enää ikinä?
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
Ei kai kukaan mee autokouluun niin että ei ole ennen ajanut yhtään? Mutta mulla tuo eka sekä B- että A-kortissa.
No missä sitä pystyisi kokeilemaan ajamista?
Ekan ajotunnin jälkeen oli vaan fiilis, että ei tää nyt niin vaikeeta oo. Siitä eteenpäin sitten alkoikin olla usko koetuksella. Sitä kun on vähän yksinkertainen kaveri, niin oli vähän haasteita muistaa kaikkia liikennesääntöjä. Eikä asiaa tietenkään kaltaiselleni ihmiselle tee helpoksi se, että ihan tuntematon tyyppi heittelee jotain small talkia siinä vierellä. No kortti kuitenkin taskuun läpsähti, ja on saanut kurvailla kaaralla ihan mielinmäärin.
Terveisin Naispelko26
Ajoin KT-kortin jo ennen C:tä, mutta autolla ajo sitä ennen perustu pariin hassuun kokeilukertaan. Ei ole tullut ikinä tunnetta että ei tätä enää, johtunee siitä että Badding sävelsi Bensaa suonissa mulle. Se ei vaan tiennyt sitä siinä vaiheessa.
Ajoin eka kerran autoa 13 vuotiaana. Suljetulla alueella ja vanhempi istui vieressä. Se ajaminen osoittautui niin helpoksi että aiheesta on käyty monta väittelyä miksi suomessa saa kortin vasta 18 vuotiaana. Jenkeissä saa 16 vuotiaana, joissain osavaltioissa jo 14 vuotiaana.
Yhtenä syynä väitetään henkistä kypsyyttä. Juust ja joo sitä kun ei ole kaikilla keski-ikäisilläkään sitä kypsyyttä mitä ratin takana pitäisi olla. Itse olen nyt 48 ja 30 vuotta olen ajanut ilman kolareita tai sakkoja. Sen sijaan että katsotaan vain ikää niin mielestäni kortin saamiseen voisi katsoa muutakin. Vaikka nuorisoa on aina niin muodikasta haukkua niin oikeasti niistä moni tajuaa vastuun jos saavat sen ottaa.
Ei kai kukaan mee autokouluun niin että ei ole ennen ajanut yhtään? Mutta mulla tuo eka sekä B- että A-kortissa.