Jännitettä ultrasta loppuraskauteen. Onko jollain kokemuksia myös?
Nyt meni pääsiäisen aika murehtimiseen...
Kävin äpkl -lääkärisä rv. on 37. Syynä oli synnytystapa-arviointi. Katsottiin ultralla. Lääkäri, nuori sellainen, pyysi kokeneemmankin mittamaan. Muut mitat oli täysin käyräviivoilla, mutta päänmitta oli käyrän alapuolella. Nyt minun pitää mennä ensi viikola sinne uudelleen ja joku toinen alan lääkäri katsoo uudelleen. Huolestuin tietysti. Lääkäri selitti, että perätilaisuus voi muovata pään kasvua eritavalla, kuin rt-sikiöllä. Pään muoto oli normaali.
Apua! Tuntemukset ovat pelkäävät. Onko kellään kokemuksia moisesta? Johtuisiko tämä vain siitä tieto lisää tuskaa jutusta, eli jos ei olisi katsottu ultralla olisin edelleen se sama iloinen odottaja kuin ennenkin, vain...
Pitääkin olla pääsiäinen edessä! Nyt kuullostelen koko ajan liikkeitä.
Kommentit (3)
Ja ne ultratulokset voi olla hyvin epätarkkoja ja ihan vääriä! Vaikka " muka" mitataan tarkasti, ei ne välttämättä pidä paikkaansa kuitenkaan.
Mua ultrattiin kahtena päivänä ennen synnytystä, yhteensä kolme kertaa. Jokainen ultraus antoi vauvan painoksi 3,6kg. Kun vauva sitten syntyi, se painoi 4,1kg eli tuli puolen kilon heitto. En tiedä tehdäänkö nämä painoarviot yhtään samalla tavalla kuin se sun mittaus, mutta halusin vain sanoa että ultra voi erehtyä! :)
muuta he eivät juuri " pään sisällöstä" maininnet. Keskittyivät siis vain tuohon kokoon, mikä oli käyrien alla. Ihmisen pitäisi kulkea keskikäyrää pitkin kohdusta hautaan asti, vähän sellainen tunne tuli. Toinen, se kokeneempi, lääkäri kysyi heti, miten on muut lapset ja suku, millainen on pään koko? On kuulemma perinnöllistä. Mainitsin, että ihan tavallinen.
Minun ei tarvitse synnyttää alakautta isoa eikä pientä päätä, tämä syntyy sektiolla.
Kuulin jonkin arvion myös koosta, vaikkei sitä minulle suoraan sanottukaan. Sehän se on, kun lääkärit puhuivat toisilleen tai sanelukoneelle. Minä olin tutkimusmateriaalia lähinnä.
ap
mutta lääkäri sanoi vaan, että on mukavampi synnyttää! Katsoi, että pään sisällä oli kaikki kunnossa. Kerran kävin kontrollissa. Sinulla on varmasti ap kaikki kunnossa. Ei kannata alkaa märehtimään, menet sitten vielä ensi viikolla käymään uudestaan tarkistuttamassa asian. Mukavaa pääsiäistä:)