Voiko taloyhtiö kieltää pallopelit leikkipaikalla?
niin no, ellei niistä peleistä ole ollut selvää vaaraa/vahinkoa taloyhtiölle tai muille asukkaille...
Meidänkin yhtiössä asuu yksi mummo joka koittaa kieltää pallopelit piahlla kun kuuluu hänen asuntoonsa äänet, myös keinuminen illalla on hänestä kielletty..
Kommentit (18)
Jos ei ole erillistä pelikenttää sekä pallon potkiminen
tuhoaa istutuksia, aiheuttaa meteliä tms. niin kyllä taloyhtiö voi sen kieltää.
sillä perusteella että aiheuttavat meteliä?
tuhoaa istutuksia, aiheuttaa meteliä tms. niin kyllä taloyhtiö voi sen kieltää.
Jatkuvasti ikkunat helisemässä kun pojat pelaa jalkapalloa tossa ikkunan alla. Tai pelasivat siis ennen. Istutuksia meni jne.
Kaikki muu leikkiminen on tietenkin sallittua, metelistä viis. Se kuuluu asiaan.
Se on talouhtiön oma piha ja se saa päättää säännöt.
Enemmistön kun saat taaksesi, niin sitten pääset säännöstä eroon, et ennen. ei kun lobbaamaan.
Lasten leikit kuuluvat normaaliin elämiseen eikä taloyhtiö niitä voi kieltää yhtä vähän kuin vaikka öisin yskimistä. Paikkojen rikkominen on tietysti asia ihan erikseen.
Lasten oikeudesta leikkiä taloyhtiä pihalla löytyy vaikkapa HS:n sivuilta lakimiehen vastaus, löytyy esim. Googlella hakusanoilla "Leikkimistä pihalla ei voi kieltää".
Pallopeleistä erikoistapauksena en tiedä.
Mutta meillä MINÄ kiellä naapurin lapsia potkimasta palloa talonseinään kun se aikas ikävästi jytisee meidän olkkarissa. Mutta silloinhan ne kersat ei pelaa leikkialuueella vaan jossain ihan muualla, on vaan harvinaisen kovakallosta porukkaa kun saa koko ajan olla muistuttamassa!
Eli meillä parkkipaikka leikkipaikan vieressä ja pari kertaa on lapset potkaisseet pallon aidan yli auton päälle, johon tullut lommo.
Musta kielto ainakin meillä oli aiheellinen.
kiellettiin rajummat pallopelit sillä piha on pieni ja talot pihan ympärillä siten, että ikkunoita on joka puolella.
Rajummilla pallopeleillä tarkoitetaan tässä tapauksessa mm. pesäpalloa ja jalkapalloa tosimielellä pelattuna. Muuten saa toki palloa potkia ja kopitella ja vaikka sählyä pelata.
mieluiten pallokentälle. Kuka haluaa kuunnella pallon pomputusta klo 22 jälkeen korttelipihalla, pelätä että taapero saa jalkapallon suoraan naamaansa, ja katsoa kuinka kukkaset ja nurmikko tallaantuu. Seuraavaksi halutaan pelata sählyä, ja kiljutaan kuin viimeistä päivää.
Minkä takia vanhemmat eivät viitsi viedä lapsiaan pelikentälle?Meillä on 5min,kävelymatkan päässä kaupunki rakentanut,niin hienon pelikentän sekä lasten leikkikenttä aivan vieressä,mutta vanhemmat ovat niin laiskoja etteivät nää vaivaa käyttää siellä lapsiaan.Maksetaan kalliita jalkapalloharrastuksia mutta ei päästetä ilmaisille ja huippu hyville kentille potkimaan palloa,vaan lasten pitäisi saada potkia pihalla toisten kukkapenkkeihin sitä palloa.
Kenen lapset on ulkona klo 22 jälkeen leikkimässä?
Taloyhtiön kauniit viheralueet eivät ole tarkoitettu lasten pallopelejä varten.Eikä siinä kaikki,ne eivät ole talonlapsia jotka tulevat pelaamaan,vaan kaverit pesiintyvät muista taloista,nähty on.Jos taloyhtiö on asiasta tehnyt päätöksen,ettei viheralueilla ei pelata,niin silloin siinä ei pelata.Eihän talonhallituksella ole mitään merkitystä,jos talon asukkaat kehoittavat lapsia menemään pelaamaan ja tietävät että siinä ei saa pelata.
Kyllä taloyhtiön säänntöjä on noudatettava jokaisen taloyhtiössä asuvan!
Ja sitten itketään, kun lapset ei liiku ja lihoo:P
[quote author="Vierailija" time="21.06.2013 klo 09:10"]
Ja sitten itketään, kun lapset ei liiku ja lihoo:P
[/quote]
Jos lapset ei liiku ja lihoo, kannattaa katsoa peiliin.
[quote author="Vierailija" time="21.06.2013 klo 09:18"]
[quote author="Vierailija" time="21.06.2013 klo 09:10"]
Ja sitten itketään, kun lapset ei liiku ja lihoo:P
[/quote]
Jos lapset ei liiku ja lihoo, kannattaa katsoa peiliin.
[/quote]
Kunhan viedään en jonnekkin kaukaisiin laaksoihin liikkumaan, niin ei kiusata niitä naapurin mammoja, jotka ei liiku sieltä kytikseltään.
En tiedä missä AP asuu, mutta meidän kodin lähellä on ihan pelaamiseen tarkoitettuja kenttiä. Lapset voi ohjata niihn pelaamaan, meillä on pieni kenttä n. 500m päässä ulko-ovesta ja isompi n. saman matkan päässä (toiseen suuntaan) lisäksi hieman kauempana on koulu jonka pihalla kenttä missä pelata, ja kenttiä enemmänkin kun menee pidemmälle. Joten en usko että tällä asuinalueella kovin montaa taloyhtiötä on joilla ei olisi alle 1km päässä pelikenttää...
Taloyhtiö kielsi lapsilta kaikki pallopelit piha-alueella. Onko tällainen kielto tosiaan laillinen?