Apua raskausajan huonovointisuuteen
Tässä on ihan alkuviikot kyseessä, mutta voin siitä huolimatta aivan älyttömän huonosti lähes jatkuvasti. Valtaosan ajasta on tukala ja hieman oksettava olo, ihan kuin olisi joku kestokrapula päällä. En saa syötyä hirveästi mitään, ja vähän väliä tulee yllättäen pakko oksentaa, vaikka vatsa olisi tyhjä.
Millä ihmeellä tästä selviää? Osaako joku kokeneempi sanoa, lieveneekö huonovointisuus raskauden edetessä vai toisinpäin?
Olen viime päivinä oksentanut mm. bussin roskikseen ja rappukäytävän ovelle, naapurit luulevat mua varmaan armottomaksi päiväkännääjäksi.
Kommentit (9)
Suurimmalla osalla kestää vain 10 viikkoa
Kannattaa yrittää heti alkuun taistella sitä vastaan syömällä paljon huonosta olosta huolimatta.
Ekassa raskaudessa tein sen virheen, että aloin heti vältellä ja varoa syömistä, kun vähänkin tuli huono olo.
3 raskautta, joista 2 ensimmäisestä oksensin ihan viimeiseen asti. Kolmannesta pahoinvointi loppui kokonaan vkolla 16.
Vaikka tuleekin ylös, niin syö koko ajan vähän jotain. Silloin edes pieni määrä ruokaa ehtii imeytyä ennen oksentamista, etkä ole täysin rätti energian puutteessa.
Kirpeät omenat, kylmä jäätelö, hiilihapollinen limsa, kaikki raikas. Ei välttämättä ole ihanteellista lapsen kasvulle esim limsa, mutta kyllä kehon tarvitsee jotain saada, ettei lapsi ime kaikkea kasvuvoimaa äidin kropan kustannuksella.
Vältä rasittumista (esim. koko talon siivoamista kerralla), se saattaa voimistaa pahaa oloa rajustikin.
Minulla auttoi se, että pyrin syömään pikkuisen ja useasti. Kukaan ei osaa varmasti sanoa mikä auttaa, se vaihtelee eri naisilla ja samalla naisellakin eri raskauksissa. Samoin vaihtelee se, kuinka kauan pahoinvointi kestää.
Kiitos vastauksista! Raskaudestani hysteerinen äitini vannoi, että jäisten marjojen syöminen on supervaarallista mahdollisten bakteerien vuoksi, mutta ensi kauppareissulla nappaan mukaan mehujäitä ja hedelmiä. :)
ap
Itse vedin mehua heti aamulla kun sain silmät auki ja join sen siis niin etten juurikaan päätä nostanut. Sit pää tyynyyn 15minuutiksi. Sit vasta aamupala.
Muutaman tunnin kuluttua pari hedelmää.
Lounas (miedon makuinen salaatti)
Välipalaksi 2-3 hedelmää
Päivällinen
Iltapala
Kun pahoinvointi oli pahimmillaan söin hyhmäistä mehukeittoa. Eli mehukeittoa rasiaan ja pakkaseen kunnes oli hyhmää. Myös salaatti jääkaappikylmänä meni.
Oikeastaan kaikki kylmä meni suht hyvin alas samoin happamat/kirpeet hedelmät.
Tsemppiä.
Kokeile Beroccaa. B-vitamiini saattaa auttaa pahoinvointiin, itselläni tuo Berocca ainakin auttoi. Laitat tabletin vielä niin kylmään veteen kuin mahdollista.
Minulla oli sama alkuraskaudessa, se helpotti viikolla 15.
Minua auttoi hiukan, kun söi kaikkea raikasta, esim. kurkkua. Sain jotenkin syötyä voileipiä, joissa oli paljon kurkkua, se helpotti hiukan oloa. Lisäksi mehut auttoivat, kun hörppäsin aina "pahoinvoinnin päälle" sitä.
Vierailija kirjoitti:
Kiitos vastauksista! Raskaudestani hysteerinen äitini vannoi, että jäisten marjojen syöminen on supervaarallista mahdollisten bakteerien vuoksi, mutta ensi kauppareissulla nappaan mukaan mehujäitä ja hedelmiä. :)
ap
Ulkomaisten pakastemarjojen syömistä kylmiltään ei tosiaan suositella listeriavaaran takia, mutta käsittääkseni kotimaiset ovat turvallisempia. Myös viinirypäleitä voi pakastaa ja niitä oli minusta mukava syödä kylmänä alkuraskaudessa. Mehujäät myös tosi hyvä, varsinkin nyt kuumalla. Itseltäni lähti pahoinvointi noin viikkoon 15 mennessä, mutta tämä on tosiaan hyvin yksilöllistä. Tsemppiä, toivottavasti pian hellittää!
Mulla on aina alkanut pahoinvointi viikolla 6 ja pahimmillaan olo on ollut viikot 8 - 20, sitten on helpottanut hieman mutta kestänyt kohtalaisena loppuun asti.
Ainoa asia mikä edes hiukan helpotti oli jatkuva syöminen. Hedelmät, jäiset marjat, pastillit, keitot jne. Nämä tietysti vaihtelee jokaisella.
Olen kokeillut pahoinvointirannekkeet sekä pahoinvointilääkkeet, eikä mitään apua mistään. Sanoisin että siihen auttaa sama mikä koliikkiinkin eli aika. Hyvällä säkällä kuulut niihin jolta loppuu viikolla 12 - 14. Tsemppiä!