Opettajilla on lomaa se 2-3 viikkoa kesällä
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
Joo, usko ken tahtoo. 11 viikoa kuitenkin niin ettei tarvitse työpaikalla lainkaan käydä.
Niin no eipä 11 viikon (oikeasti se on vähemmän) ajan ole työpaikkaa tai työnantajaa. Ruokaraha tulee samasta osoitteesta kuin lähibaarin pertsan kaljarahat
Mitä väliä onko se koululaisten kesäloma opettajalle kokonaan lomaa vai ei? Siitä vain kouluttautumaan itse opettajaksi jos katkeroittaa.
Vierailija kirjoitti:
Joo, usko ken tahtoo. 11 viikoa kuitenkin niin ettei tarvitse työpaikalla lainkaan käydä.
Vain Yhdeksän. Meillä alkaa koulu opettajilla 6.8. Se yhdeksän viikkoa on oikeasti lomaa vaikka virallisesti lomaoikeutta on 38 Pv. Lomat ja lyhyehköt työpäivät ja niihin nähden kohtalainen palkka ovatkin nykyään ainoat syyt, miksi viitsin tehdä p..kahommia. Toisaalta ikää on jo sen verran, ettei mahdollisuuksia olisi enää kuin lähihoitajaksi tai linja- autonkuljettajaksi..
No ei nyt tartte marttyyriksi ryhtyä. Opettajalla on /c - homma, ainakin lomat ovat sitä kompensoimassa. Kyllä niistä saa nauttia esittämättä että kaksi kuukautta lomasta oikeasti istuisi työpöytänsä ääressä kahdeksasta neljään.
Kyllä, itsekin niitä hommia tehnyt.
Aika moni meistä opettajista on kesät kylläkin työtön. Lomailla toki saa mutta turha siitä on kadehtia. Mieluummin istuisin kesäkuun vaikka työpaikalla jotain tekemässä ja saisin siitä palkan.
Joo, usko ken tahtoo. 11 viikoa kuitenkin niin ettei tarvitse työpaikalla lainkaan käydä.