Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko muilla 3v tyttojen vanhemmilla jatkuvaa taistelua vaatteiden kanssa? Mekko pitaisi aina tyton mielesta olla ja satiinitossut.

Vierailija
11.03.2008 |

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
11.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli päivällä ei, koska on ulkoilut sun muut.

Vierailija
2/10 |
11.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa tutulta, niin tutulta. Vaatteita vaihdetaan montakin kertaa, ja vaikka edellisiltana olisi sovittu että huomenna laitetaan tämä ja tämä niin sitten se ei enää yhtäkkiä sovikaan tytön suunnitelmiin.



Tykkää myös pukeutua prinsessamekkoihin, joita on kertynyt aika monta. Niitä ei sentään laiteta tarhaan - eikä esim. ruokapöytään.



Tarhaan ei halua laittaa housuja ollenkaan, oikeastaan muutenkaan ei pidä housuista. Ei suostu myöskään käyttämään isoveljeltä perittyjä vaatteita, etenkään jos ovat sinisiä. Ainoa sininen vaate, jota suostuu pitämään, on v-sininen paita jossa kimallusprintillä tekstiä =)



Mutta ei meillä silti tämä 3v kaapin paikkaa määrää, vaikka tästä tekstistä sen käsityksen saisikin =). Välillä pistää kyllä huvittamaan, mikähän lie vaatealan ihminen tuosta tytöstä kasvaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
12.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ainokaiseni on poika. Inhosin itse lapsena yli kaiken mekkoja ja kaikkea vaaleanpunaista.

Vierailija
4/10 |
12.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitten tulee joku suvantovaihe, ja sitten taas " kinastelette" vaatteista.



T: teinitytön äiti



ps. mun poika, 6-vuotta, on myös nyt ruvennut kieltäytymään joistain vaatteista, ja saattaa kaupassa ihastua johonkin vaatteeseen " äiti tää on magee" , että osaa ne pojatkin näköjään.

Vierailija
5/10 |
12.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aina vaatteiden ei välttämättä tarvitse olla niitä vaaleanpunaisia tai prinsessaisia, mutta muuten mielipiteet ovat aika selvät. Päiväkotiin puetaan kuitenkin äidin valitsemat vaatteet, ja kotona tyttö saa sitten irrotella oman makunsa mukaan.

Vierailija
6/10 |
12.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

VOI KYLLÄ :)



Vaatteet vaihtuu pikkuhousuja myöten monta kertaa päivässä ja tytön silmää miellyttävät tietysti erityisesti kukka-raita. pallokuosien eri yhdistelmät :) Housuja käyttää vain, jos lähdetään jonnekin ulos (kaupoille), minne ei tule pukua päälle.



Päiväkotiin aina hame tai mekko. Päiväkodissa olen sanonutkin, että on tuolla oikeasti ihan kauniitakin vaateyhdistelmiä ja minä en katso tarpeelliseksi alkaa kinaamaan vaatteiden väristä tms, jos pukeutuminen on säänmukaista. Päiväkodin mukaan se on hyvä periaate, lapsi onkin supernopea pukija ja oppinut omatoimiseksi tuossa hommassa tosi pienenä. En kuitenkaan sanoisi, että " määrää kaapin paikan" . Kyllä sitten menee vaatetus vaihtoon, jollei todellakaan sovi säähän tai on oikeasti joku meno, jossa pitäisi näyttää asiallisesti puetulta. Kotona, päiväkodissa ja kavereilla kylässä saa pääsääntöisesti olla itse valitsemissaan.



Oi ja kimalteet ja glitterit ja kamalat kissojen/koirien/prinsessojen kuvat... ne on sieltä tyylin huipulta :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
12.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se alkoi tuossa 3-vuoden nurkilla, jatkuu ja jatkuu - ja näyttää vain pahenevan ;)

Vierailija
8/10 |
12.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mitä ihanempia kermakakkumekkoja joita sitten päivisin käyttelee. Kerhoon ei sentään saa laittaa mutta kotona olen antanut pitää ihan niin paljon kuin tahtoo. Sen sijaan normaaleja vaatteita ei päivän mittaan vaihdella kuin silloin jos ovat likaantuneet, ettei tule turhaa puolipitoista vaatettaa kylppäriin roikkumaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
12.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

häntä ei tunnu kiinnostavan mitä päälleen laittaa, kaikki käy mitä äiti valitsee! mekkoja kyllä suostuu pitämään, mutta ei ole ollut mitenkään äärettömän innostunut niistä koskaan...

ehkä tämä liittyy siihenkin, että leikkii isoveljen kanssa vain poikien leikkejä, yksinään sitten vaan (kun veli koulussa) nukkeleikkejä ja muuta sellaista " tytön juttua" . =)

Vierailija
10/10 |
12.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mitään mustaa. On yhdet mustat housut ja nilkkasukat, mutta ei ole suostunut niitä laittamaan. Muuten on aika sopeutuvainen, Ja pukee mitä hänelle tuon. Prinsessamekkoja meillä ei edes ole - pitäisiköhän ostaa?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi kahdeksan