Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nuoret naislaulajat ja itsepetos

,,,,,,,,,,,,,
27.05.2019 |

Olin kuuntelemassa ohi mennessäni Helsingin keskustassa Sibelius-lukion konserttia. Paljon nuoria naisia vuorollaan lavalla, bändien solisteina. Osataan soittaa useita instrumentteja, osataan musiikin teoria, omataan sävelkorva (luonnollisesti).

MUTTA, koska synnynnäinen kyky äänenmuodostukseen on suurimmalla osalla aivan hirveää, laulaminen on yksinkertaisesti huonoa.

En tiedä mikä siinä on, mutta tuntuu että nuorten oikeasti laulukykyisten musiikki-ihmisten määrä on jatkuvasti laskussa.

Vai onko kyse "Sanni-ilmiöstä", jossa koetaan että voidaan esiintyä laulaen, vaikka äänen puolesta siihen ei ole kunnolla rahkeita. Samalla kun nykymusiikin maailma ja sen "muoti" myös siihen kannustaa.

Jotenkin irvokasta, että esim. amerikkalainen naisnäyttelijä joka laulaa kirjaimellisesti kotona huvikseen karaokea, on parempi kuin suurin osa Sibelius-lukion laulavista naisista... :


Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi kolme