kenenkään alle 1vuotiaalla murtumaa?
vertaistukea kaipaan.. ja tietoa et mihin toimenpiteisiin ollaan ryhdytty sossun/poliisin puolelta.. ja onko murtuman syy ollut selvä/epäselvä..
maistraatista soitettiin et pitäis edunvalvoja etsiä meen pojalle..käsittelynajaksi.. ja tuli taaas niin raskas olo.. jotenkin sen aina unohtaa kun tapahtuneesta " jo" 4 kuukautta melkein.. poliisikuulustelut on joskus tulevaisuudessa..
ne vaan puhuu niin törkeästi ihan kun oltais pahoinpidelty meen pikkusta.. kaikista pahoinpitelykorvauksista ym..
tiedän et nää on ihan lakisääteisiä ja kaikille tehtäviä.. mut silti kammottaa ajatus poliisille menosta..
Kommentit (9)
Miten alle 1v voi saada murtuman? En ole ikinä kuullut vastaavasta tapauksesta. Eihän alle 1v oikein voi joutua normaalisti sellaiseen tilanteeseen, että saisi murtuman, vai voiko? Lähinnä tulisi mieleen joku kolari tai muu sellainen, jossa voisi murtua solisluu jne. Tai no tietysti jos vaikka sormi tai varvas jää oven väliin. Missä murtuma teidän lapsella sijaitsi?
olkavarressa.. tosi outo paikka.. mitään tietoa ei ole mistä mennyt. ei ole murtuma joka tullut väännettäessä.. eli ihan poikkasuora.. käsi vaan yhtäkkiä retkahti hervottomaksi.. uskomatonta mutta aivan totta.
ensinnäkin murtumat ovat lapsilla hyvin harvinaisia
usein on syynä juuri pahoinpitely. joskus voi olla eräs luutumissairaus, joka aiheuttaa.
niistä röntgenkuvista kyllä osataan tulkita murtumien laatua. tityntyyppisiä murtuamia tulee ainoastaan ihmiskäsien isojen sellaisten aiheuttamana. tämän lisäksi on muitakin tyypillisiä kuvioita.
pahoitteluni, mutta jos asia tuohon pisteeseen menee, niinaika selvät on tunnusmerkit. jos asiasta ei ole melkoita varmuutta, niin ei noin rankakasi mene.
terv yksi valitettavastoi näiden kanssa työskentelevä
lapsen kanssa kun käsi meni.. annoin lapsen miehelle ja mies sen huomasi..
sairaus jossa aivan pienellä lapsella tosi herkästi murtuu luu, harvinainen enkä nyt muista nimeä mutta poissulkekaa se.
on tehty.. ja ei ole sairautta! mutta tässä vaan kaivelee se kun 5 lääkäriä on tutkinut ja KUKAAN ei osaa sanoa miten olisi voinut mennä.. ainoa mikä lukee on että ei viittaa pahoinpitelyyn..
Teidän tapauksessanne tätä tukee vielä, että ei ole selvää syytä esittää, miten käsi murtui. Lapseltanne on varmaan otettu rtg kuvia laajemminkin aikaisempien vammojen toteamiseksi. Sekä kuten sanoit, sairauden poissuljettu. Ikävää, mutta tässä kaikessa ajatellaan puolustuskyvytöntä lastanne. Sillä mahdollistahan on, että vastaavin löydöksin lasta olisi pahoinpidelty.
Tsemppiä.