Huono esimies -Kuinka "ylennys" on muuttanut entistä vertaistasi?
Esim. matalapalkka-aloilla kaikki tietävät, että useimmiten suurimman työhimon, huonosta palkasta ja mitättömistä eduista, huolimatta omaavat pikkupyrkyrit saavuttavat esimiesaseman nuoleskelulla, vasikoinnilla, ja työkavereillensa nillittämisellä. Poikkeuksiakin toki löytyy. Yhtä usein esimiesasemaan päässeellä ei ole minkäänlaista koulutusta ihmisten kanssa toimimiseen ja näin ajaudutaan helposti konflikteihin kun esimies pääsee maistamaan vallan hurmosta.
Entinen, jokseenkin siedettävä esimiehemme, vaihtoi työpaikkaa, ja saimme uuden pyrkyrin vaivoiksemme tiimiimme. Alkuvaikeuksien jälkeen saimme kyseisen tyypin ns. ruotuun ja nykyään homma toimii loistavasti. Tyyppi on lopulta alun virkainnostaan toivuttuaan aika huumorintajuinen tapaus ja edellistä parempi esimies.
Uusin esimies talossamme on kuin tämä meidän uusi alussa, paitsi tämä ei mukautuvan ihmisten kanssa työskentelyyn. Hän toimii työpaikan poliisina, valittaen joka asiasta myös muiden kuin oman porukkansa työntekijöille. Kielikellona vinkuu milloin mistäkin asiasta, ja on äänekkäästi sitä mieltä, että tavallinen työntekijä saa vain olla tyytyväinen kun yleensäkin on töitä. Huvittavinta tässä on se, että kyseinen henkilö vielä pari kuukautta sitten kulki nöyränä seinän vierustaa, ei tervehtinyt, ja oli pelokkaan oloinen. Kun liivin väri vaihtui, niin nyt vetää askel tomerana ja öykkäröi ympäriinsä. Todellisuudessa pieni fyysinen koko ja nariseva änkytys eivät ketään pelota, mutta ärsyttäähän se kuitenkin.
On varmasti vastaavia kokemuksia muillakin?
Kommentit (4)
Hölmö ryhtyy esimieheksi kaikenlaisissa paikoissa missä myydään asiakkaalle tuotteita. Se oma liksa nousee sen 50-100e ja sen rahan eteen pitää tehdä tuplaten duunia jne. Vanhassa paikassa missä olin, niin siellä oli kaks sellasta jätkää joiden palkat oli yli 5000ekk en tiedä tarkasti, mutta yli ton 5000e se kuitenkin on. Kumpikaan ei halunnu esimiehiksi ja sit uusi tulokas meni innosta siihen touhuun. Se juoksenteli ympyrää siellä itkussa ja liksa ei ollu edes 2000ekk. Se ihmetteli näiden kahden muun liksoja, niin sille joku sano että oletko nähnyt joskus ne tyypit muiden seassa. NE on tuolla ylhäällä ei alhaalla. Se luuli, että se saa saman palkan kun ne.
Ongelma on se, että esimiestehtäviin valitaan ja halutaan ihan vääränlaisia ihmisiä. Jokainen kokoomushenkinen, orjamentaliteetin omaava pikku-H kelpaa, kunhan haluaa tehdä työntekijän olon mahdollisimman kurjaksi. Suorittavan työn osalta näillä ei edes ole mitään koulutusta tehtäväänsä. Peruskoulupohjalta esimieheksi. Organisaatio ei toki myönnä koskaan virheitään, vaan huono esimies jatkaa maailman tappiin asti tehtävässään, sillä eihän ylempänä kukaan ole voinut tehdä virhettä.
Itse käyn aina kertomassa ylemmille tahoille jos esimies perseilee, ja teen sen ihan kaikkien nähden. Mitään hyötyä siitä ei tunnu olevan, mutta olen ainakin tehnyt sen minkä voin. Työntekijöiden pelokkuus ja alistuneisuus tekee tämän mahdolliseksi. Uhrien pitäisi pitää yhtä, eikä alistua epäinhimilliseen kohteluun.
Hyvä työntekijä ei välttämättä ole hyvä pomo. Jostain sellainen tulee, monista ei. Mutta ei sitä millään koulutuksella opi. Olen opiskellut alaa, josta lähes kaikki suuntaavat suoraan koulunpenkiltä esimieheksi. Yhtenä oppiaineena oli työnjohto-oppi, mutta se ei sisältänyt mitään kasvatustiedettä tai vastaavaa vaan lähinnä työehto- ja työturvallisuusasioita.
Kokemusta on ja sama näkemys. Meillä vielä ongelmana on se että esimiehellä ei ole mitään käsitystä siitä mitä hän johtaa ja mihin suuntaan johtaa.