Naisystävä laittaa kermaa kaikkiin ruokiin
Eilen hän teki päivällä kermaista kanapastaa ja illaksi porsaan sisäfilettä kermakastikkeessa ja iltapalaksi vohveleita hillolla ja kermavaahdolla. Äsken hän lähetti viestin, että jos tulisin illalla taas syömään. Tarjolla olisi kermaista lohikeittoa ja jälkiruoaksi kinuskikakkua. Tätä menoa maha alkaa minullakin kasvaa, vaikka olen urheileva mies. 185cm ja 80kg. Mitä voin sanoa naiselle? Ei ole kovin terveellistä tuo kermankäyttö.
Kommentit (37)
Mahtaa olla aikamoinen santra. Piruile että onko ruokajuomaksi kermaa🐄
Onko nainen lihava?
Sanot suoraan että vähempikin kerma riittää. Ainakin kolesteroli nousee...
Kohta kaikki mammat huutaa että kyllä ruokaan pitää laittaa aitoa kermaa ja voita sen verran että lusikallisesta täyttyy päivän kaloriatarve.
Hyi! Luulis että raskas olo ja naama kiiltää kun peili.
Vierailija kirjoitti:
Kohta kaikki mammat huutaa että kyllä ruokaan pitää laittaa aitoa kermaa ja voita sen verran että lusikallisesta täyttyy päivän kaloriatarve.
Niinkö äitisi teki? 🙄
Tod.näk.maatalosta kotoisin oleva nainen, jonka mielestä oikea mies syö vain paksua ja epäterveellistä ruokaa. Kun ap pyytää muuta, nainen alkaa miettiä "Mikä ituhippi tuo on, on mun ruokani ennen miehille kelvanneet, ei taideta sopia yhteen".
Tyhmästi toimiva nainen. Itsensä saa sairastuttaa, mutta miksi ap myös.
En minäkään vieraille tarjoilisi konvehteja ym vaikka itse syön.
Laita vaikka oikein hyvä tomaattipohjainen kastike tai pataruoka ja jälkkäriksi jotain marjaista ja kutsu nainen luoksesi syömään. Tai ehdota että kokkaatte yhdessä jotain mihin ei tule kermaa.
Laita hänelle terveellisempää ruokaa.
Ei se kerma ruuassa sinua lihota vaan annoskoko. Ei ruokia tarvitse ahtaa liikaa mahaansa. Kohtuullinen annos jonka jälkeen reilu tauko ennen seuraavaa ruokailua. Ei ole vaikeaa. Sen sijaan toisen laittaman ruuan arvostelu on kyllä huonotapaista.
Minun miesystäväni tekee itse terveellistä ruokaa. Olen vain tyytyväinen, jos ei tarvitse tehdä muille ruokaa.
Miten mielikuvitusnaisystävän ruoka voi lihottaa?
Tarjoatko koskaan naiselle vai lompakkoloisisteletko vaan naisen rahoilla?
Sanot että jos sinä tekisit sen ruoan. Ja laitat sitä broileria ja jotain... Salaattia ja rahkaa.
Itse laihduin lievästä ylipainosta hoikaksi juurikin sen myötä, että aloin käyttää kermaa, voita, täysmaitoa yms. Pienensin annoskokoa, mutta pysyin silti pidempään kylläisenä. Energiaa liikkumiseenkin oli aivan eri tavalla. Nyt siis olen ollut näissä mitoissa (158 cm, 52 kg) kolmisen vuotta.
Mä teen perheelle 5 litran kattilan täyteen kermaista lohikeittoa, kermaa kuluu enintään 2 dl. Ei sitä yhdelle lautaselliselle paljoa tule.
Jotenkin tulee mieleen, että nainen koittaa tehdä helppoja herkkuja, kun tulet käymään. Koita vähän jutella ruoasta ja ruoanlaitosta, niin selviää mistä on kyse. Älä nyt suoraan pamauta siitä kermasta. Aika vanhanaikaisia ruokia myös, vähän maaseutu tulee mieleen.
Ehdota, että voit ruiskia omat kermasi sen pannariin?
Kerma on hyvää ja terveellistä :) Ota sitten ruokaa hieman pienempi annos kuin yleensä jos pelkäät saavasi liikaa kaloreita. Naiselle ei kannata sanoa mitään muuta kuin "kiitos ruoasta!"
Teet itse ruokaa ja kutsut naisystävän syömään?