Miksei Orpo julkista vaalirahoitustaan?
Juristilauma pohtii, miten ei jäädä kiinni vaalirahoitusvilpistä. Porsaanreikien etsimiseen menee vähän liikaa aikaa. Äänestäjänä ja kansalaisena haluan tietää, ketkä tätä "valinnanvapaus"-ministeriä tukevat.
Villejä veikkauksia:
Kaikki Suomen ökyrikkaat
Kaikki Suomen suurimmat yritykset (=yritystuet jatkuu)
Esperi, Mehiläinen, Attendo...
Vakuutusyhtiöt
Työnantajien keskusliitto
Lions-klubit
Kauppakamarit
Oikeistolaiset lehdet, järjestöt, yhdistykset
Tästähän tulee aika potti!
Kommentit (11)
Rahaa on piiloteltava - hitti kun joutuu kertomaan. Ai niin, eipäs joudukaan! Tämä säädettiin Kokoomuksen toimesta vain vapaaehtoiseksi. Orpo ei tule ikinä ilmoittamaan mitään!
Kammottavaa luikertelua. Mielestäni demokratiassa olisi ehdottomasti kerrottava rahoittavat tahot.
Kokoomus oikein höyryää korruptiota. Ja valtaan päästyään pyrkii vielä parantamaan sen piilottelun mahdollisuuksia.
Sitten vaalien jälkeen, eiks niin?
Suomenruotsalaisilta säätiöiltä taatusti tullut paljon rahaa. Kokoomus on siinä mielessä hankala tämän suhteen, että yksilönvapaus/valinnanvapaus kuuluisi puolueen ideologiaan, joten tarvitaan paljon säätiörahaa, jotta varmistetaan kokoomuksen kannatus yksilönvapauden/valinnanvapauden vastaiselle pakkoruotsille.
Orpo pysyy hiljaa. Kuten Esperikohussa.
Luulee ilmeisesti ettei näin kansa mitään ymmärrä.
Todella tyhmä veto olla julkistamatta näitä tietoja! Mutta ei kai muuta voi, kun nämä summat eivät ole tarkoitettu rahvaan silmille ja rahaeliitti on kieltänyt kertomasta.
Rahahan tässä haisee ja ahneus.
Hänen olisi kyllä viisasta se kertoa.
Ei käy hyvin, jos salailee asian.
Eikös se ole ihan vapaaehtoista?
Hulluhan se on, jos kertoo!
Toimittajat, kysykäähän tätä seuraavassa vaalitentissä! Olisi hyvä, että kansa tietää.
Arvostus on nolla, jollei pian kerro.
Ei uskalla, kun silloin kaikki saa tietää ketkä Orpon toimintaa ohjaa. Rahaeliitin sätkynukke.