En saa ystäviä
Kouluaikaiset kaveritkin kadonnut, joskus nähdään.ala- ja yläasteella tutustuttu ja sen jälkeen en ole saanut yhtään ystävää tai kaveria. Kuitenkin ikää jo yli 35. Töissä tuntuu että en osaa jutella kenenkään kanssa ja aiheita ei riitä. Jään yleensä aina kuin itsestään taka-alalle huomaamatta. En siis välttämättä tarkoituksella. Tuntuu vaan ettei minulla ole kunnon sanottavaa kenellekkään eikä kukaan ole ns aikuisiällä halunnut edes tutustua minuun enempää.sukulaisetkaan ei pidä yhteyttä nykyään. Muuta ei olekuin oma perhe. Kukaan ns kavereistani ei pidä yhteyttä vaikka itse välillä viestitän, kukaan ei kutsu mihinkään menoihin ja jään aina kaikesta ulkopuolelle. Onko muita kohtalotovereita?
Kommentit (9)
On paitsi ei ole töitä tai perhettäkään.
No töissäkin yksinäinen. Itsenäistä työtä melko pitkälle. Tauoilla sitten jotakin juttuseuraa mutta jotenkin jäädyn aina enkä osaa keskustella pitempää mistään. Ap
Voin olla ystäväsi. Lisää kik: mies85x
Kokeilkaa rukoilla Jeesukselta uusia ystäviä, siitä voi olla apua, eikä takuulla mitään haittaa. Jeesus kuulee jokaisen rukouksen ja vastaa tavallaan ja ajallaan.
Toinen juttu on, että pitää olla itse aktiivinen. Osallistukaa erilaisiin vapaa-ajan harrastustoimintoihin, kutsukaa tuttavia (vaikka sieltä töistä tai naapurista) kahville. Jos tutustuminen on ihan tosi hankalaa, niin netin kautta on ryhmiä siihen tarkoitukseen, mikäli kirjoittamalla ja sopimalla onnistuu paremmin. Esim. Facebookissa hakusanalla "uusia ystäviä" löytyy monta ryhmää.
mies85 kirjoitti:
Voin olla ystäväsi. Lisää kik: mies85x
Kikkelinkuvia työkännyyn?
Yksin on ihan ok muuten olla, kunhan ei tarvitsisi asua ja oleilla muutenkaan ihmisten keskellä.
Up