Pillerin jälkeen raskautuminen, heti??
Viime kuun lopulla jätin ehkäisypillerit pois ja ajateltiin ruveta yrittämään lasta. Ei ole kuin muutama kerta vasta yritetty siis, enkä todellakaan olettaisi että vielä mahdollista olla raskaana. Kuukautiset tuli siinä heti pari päivää viimeisen pillerin jälkeen. Mutta pahoinvointia ollut nyt yhtäkkiä pari päivää ja tänään tullut tiputteluvuotoa ja nyt olen ihan hämilläni. Odotan nyt jonkun aikaa ja teen testin.
Luulin että pillerin jättämisen jälkeen menee ainakin pari kuukautta että edes kierto tasoittuu. Kuinka teillä on onnistunut raskaaksi tulo pillereiden jälkeen? Onko edes mahdollista olla hedelmällinen heti siinä. Aivan omituinen olo tuli tästä.
Laitan tämän tänne aihe vapaalle kun tuolla muualla niin kuollutta 😀
Kommentit (14)
No siskoni lopetti pillerit ja alkoi yrittää lasta miehensä kanssa. Olivat odottaneet myös et menee monta kk ennenko on ees mahdollista mut nii jo 2kk päästä testi näytti positiivista
Sinulla voi olla huono ja outo olo ihan senkin takia, että kehosi yrittää seltiytyä uuteen olotilaan pillereiden jälkeen.
Minä jätin pillerit pois. Lapsi tuli aikanaan viiden vuoden hoitojen jälkeen. Kävi ilmi, että oli syönyt 15 vuotta pillereitä ihan turhaan. Pkle.
Vierailija kirjoitti:
Mikä kiire sinulla on?
Mistä kiireestä sitten puhuin? Ei ole kiire. Toki vauvakuume on mutta ajatus että tässä kevään mittaan yritellään.
Lisää vastauksia? Varmaan voi olla hormonaalista epätasapainoa tietty mutta olin yllättynt kun hain tietoa oireista ja kävi ilmi et voi olla raskausoireita jo.
Keho on vielä hämmennyksissä, mutta onhan niitä lapsia tullut pillerin tai parin viivästymisestäkin. Itsellä meni 3 kk pillereiden lopetuksesta positiiviseen testiin.
Pillereiden jälkeen on hyvinkin mahdollista tulla nopeasti raskaaksi, ja tutkimusnäyttöä siitä, että keho tarvitsisi jotakin palautumisaikaa ennen kuin raskaus olisi mahdollinen, ei ole. Pikemminkin heti pillereiden jättämisen jälkeen raskauden mahdollisuus voi olla suurin, koska uinunut hormonitoiminta käynnistyy kovalla tohinalla.
Mä en syönyt pillereitä vaan käytin ehkäisyrengasta. Renkaan poiston jälkeen raskauduin heti kerrasta, ennen omia kuukautisia. Esikoinen syntyi, mutta seuraavaa ollaankin tässä tehty liki 3 vuotta, mitään vikaa ei ole löytynyt.
Itse jätin pillerit pois lokakuun alussa ja marraskuun alussa tein positiivisen raskaustestin, eli ensimmäisestä kierrosta oli tärpännyt.
Minä jätin pillerit pois elokuussa ja lokakuussa tuli plussa testiin, eli yhet menkat tuli välissä.
Kuulautisten ei tarvitse olla säännölliset, että radkaus pk mahdollinen. Et sä tarvi kuin yhden ovulaation ja sen aikaan sattuvan yhdynnän.
Virallisestihhan se ehkäisyteho loppuu samantien ehkäisyn lopettamisesta. Joillain tärppää heti, mutta joillain menee kuukausia kehon tottuessa hormonimuutokseen.
Mulla taas oman kierron käynnistymiseen kunnolla kesti 6kk. Sitä ennen oli aika paljon tiputteluvuotoa, mahakipua tms ja ehdin aika monta testiä tehdä.
Eli joko olet raskaana tai sitten kierto hakee vielä paikkaansa.
Kiitos vastauksista. Pitää yrittää malttaa nyt jonkun aikaa ja sitten testaus. Ei varmaan näy vielä testissä vaikka tuntuisikin mahdolliselta .
Ap
Up