Mikä ominaisuus muissa saa sinut kanan näppylöille inhosta?
Siis joku tapa, ele, sana, ulkonäöllinen asia tms.
Itse tulen raivon partaalle jos joku ihminen tekee samaa toistuvaa ääntä tai liikettä tasaisesti. Esim. mustekynän napsuttelu. Muistan kuinka opiskeluaikana teki mieleni kesken tentin nousta pystyyn ja huutaa Hiljaa saatana! Olin joskus niin raivoissani siitä napsuttelusta. Muuten olen kyllä ihan rauhallinen ihminen (=
Lisäksi meinaa laatta lentää jos jollain miehellä on niin iso maha että se mahan alaosa näkyy paljaana paidan alta. Yöks!
Kommentit (27)
Ja läpinäkyvät valheet, joihin kuulijan odotetaan uskovan (kaiketi kuulijaa aliarvioiden).
-Viinalta haisevat ihmiset, jotka tulevat harjoituksiin. Ei siinä mitään, jos se olisi vaan yks taikka kaks iltaa, mutta joka hiton kerta.
-Sellaiset ihmiset, jotka luulevat olevansa kaikkien yläpuolella ja luulevat osaavansa esim. laulaa tai tanssia paremmin kuin kukaan muu. Ja jos joku erehtyy neuvomaan kyseistä henkilöä, hän ottaa nokkiinsa, koska eihän kukaan muu voi olla parempi kuin hän.
-Ihmiset, jotka ovat koko ajan äänessä, olkoot se sitten esim. joogatunti tai törmätään kaupassa. Mitään ei saa sanottua, kun suu käy koko ajan, ei edes silloin, jos kyseinen henkilö kysyy sulta jotain.
-Sellaiset ihmiset, jotka arvostelevat toisten ihmisten valintoja ja harrastuksia ym.
-Ahdasmielisiä ihmisiä.
Kakkosinhokkina pilkunnussijat, kieli- ja muut poliisit sekä besserwisserit
Kirjoitan ainakin " tahallani " slangia, tiedän sen mutta en voi ymmärtää että miksi joku akateemikko ottaa siitä kauheet pultit? Kyllä on ahdasta...
Ainakin sormien napsuttelu, siis keskisormi-etusormi-tyylillä
Korskuminen ja kurkun selvittely
Sitten sellainen, jota valitettavan useat miehet harrastavat, eli kun on menossa kaverilleen kylään koko perheen voimin, niin silti ilmoittaa että " minä olen tulossa käymään" ja kaikki yhteiset tavarat ovat " Minun tavaroita" .
Sekin ärsyttää, jos on kauhean itsekäs huomaamattaan.
" korskuminen ja kurkun selvittely" saa niskavillat nousemaan ja yökkäilemään. Tarkoitan tällä nimenomaan sitä mitä jotkut (useimmiten miehet) ihan estoitta tekevät: kurnuuttavat ja kröhivät räkää nenästä kurkkuun ja sitten sylkevät klimpit pitkin poikin.
No niin, nyt alkoi jo ajatuskin puistattamaan...
- epärehellisyys, ja sen näkee kyllä ihmisen silmistä
- valehtelu omaksi eduksi
- röyhkeys
- syöminen puhelinkeskustelun aikana
- rään kirnuaminen nenässä ja kurkussa
En inhoa koiria itseään mutta ihmiseen se haju ei kertakaikkiaan sovi.
Inhoa myös ihmisiä jotka kertovat yksityiskohtaisesti ruuansulatuksestaan ja vatsansa toiminnasta.
ja hän sisäänpäin hinkuen hokee ' joo' KOKO ajan ja nyökyttelee. Eihän siinä muista mitä oli sanomassa!
sitten haisevat ja hilseiset ihmiset.
elikkäs viimeiseksi jää pahantahtoiset itsekkäät imbesillit, jotka kuvittelevat olevansa muita parempia. elikkäs esmes sellaset, jotka räkyttävät toisten kirjoituksista, mutta eivät itse osaa sen kummemmin. hiihuu!
Sormien napsuttelu! Luonteenpiirteistä besserwisserimäinen käyttäytyminen on ärsyttävää.
vaan suljetaan silmät ja korvat ja toistetaan mantrana omia ennakkoluuloja yhä kovenevalla äänellä.
Ja lisäksi se, että käyttää kieltä huolimattomasti; ei puhekieli mittään, mutta se, että esim kielikuvat ovat päin puuta eikä suinkaan luovasti vaan vain tyhmästi... kuten nyt tuo ap:n tapaus, sori vaan.
Se kun toinen puhuu ja kuulee koko ajan sen suusta semmosta lima maiskutusta. Myöskin nykyaikana kovin yleinen jatkuva kiroilu saa kyllä ihmisen menettämään arvostukseni.
siis jaetaan kaikki yksityiskohdat omasta järjettömän kiinnostavasta elämästä muiden bussimatkustajien kanssa.
Myös erinäisten ruumiinaukkojen kaivaminen julkisesti on oksettavaa.
mutta mun on pakko napsutella kuulakärkikynää, naputella sormilla pöytää, räplätä jotain tms. Mulla on keskittymishäiriö ja jos en tee mitään tollasta vajoan " koomaan" enkä kuule luennoitsijan puheesta mitään. Toinen vaihtoehto on että tulen niin levottomaksi että joudun häipymään kesken kaiken, joten valitsen napsuttelun. Elä ja anna toisten elää
päässäni jysähtää kuin pommi jokainen kynän napsautus kun yritän keskittyä tenttiini...? Mutta eipä tuo mitään, jokaisella on oikeus ilmasita mielipiteensä.
Voisiko 11 kertoa miten sinun mielestä käytän kielikuvia tökerösti? Jos vaikka oppisin käyttämään niitä oikein. ((=
T. ap
Inhoan myös lukea tekstejä, joissa on yhdyssanavirheitä tai muita virheitä, kuten " kuullostaa, aikas, erillainen, ketä on lukenut tämän kirjan" jne.
näkee ettei oo pariin päivään peseytynyt. Näitä aika paljon, hiukset takaraivolla lytyssä. Myös tärkeilijät.
Kielipoliisit ja muut pilkunnussijat ovat minusta säälittäviä taukkeja, että jaksatte jauhaa samaa paskaa koko ajan.