Miksi äitiyspakkauksen vaatteita ei saisi käyttää?
Olen lukenut av:ltä monia ketjuja joissa haukutaan ihmisiä, jotka ovat pukeneet vauvansa äitiyspakkauksessa tulleisiin vaatteisiin. Mikä niissä on niin kamalaa? Pitäisikö avustus ottaa aina rahana ja ostaa jotain kalliita merkkivaatteita, joita saa sitten määrällisesti kuitenkin vähemmän? Sen mitä olen äp-vaatteita nähnyt, niin ei ne näin vielä lapsettoman pienituloisen maallikon silmään niin hirveille näytä. Ja jos ongelma on siinä, että " kaikilla muillakin vauvoilla" on ne samat kuteet, niin pistäytykääpä pienten kaupunkien yläkouluille ja lukioille, niin onpahan sielläkin, kun on vain ne yks tai kaks vaatekauppaa, mistä voi ostaa ;-)
Mikä äitiyspakkausvaatteissa on niin väärin? Vai onko ihan oikeesti mikään, onko nuo ketjut vain törppöjen juttuja? Itse aioin kyllä sitten joskus vauvalleni äp-vaatteita käyttää.
Kommentit (23)
että jutut täällä on joko provoja tai muuten vaan vähä-älyisiä...
Käytä omaa arvostelukykyäsi, ja pue lapsesi äp-vaatteisiin, jos se OMASTA mielestäsi on ok.
Möhkö-07:
nauretaan maan alle, reimatec sen pitää olla ja vastasyntyneelläkin! =)))(suom. käytä pois vaan, kunnon vaatteita ne on!)
No näin mä vähän olen päätellytkin :-) Nauranut olen kans noita reimatec-juttuja, ihan hullua!
Paras taas minäkin sanomaan, kun ei niitä omia lapsia vielä ole, mutta luulisin, että lapsi kyllä oppii ihan itsekin vaatimaan merkkivaatteita jossain iässä jos on oppiakseen, en aio itse totuttaa niitä sellaiseen vielä pikkulapsena, kun eivät mitään asiasta älyä. Ajat toki muuttuu, mutta luulen, että omat koulukaverini alkoivat kiinnostua Levi' s-farkuista joskus noin 11-vuotiaana ja minä en ole ollut merkkien perään vieläkään, vaikka olen pian 26.
Kysyinpähän nyt vaan, että onko jollain oikeasti tai edes leikisti jotain perusteluja noille äitiyspakkausvaatteiden sorsimisille.
neljä vaatetta jaksoin palauttaa takaisin, mutta sitten sieppas niin kovasti, että 4 jäi palauttamatta. Toisessa pesussa alkoi saumat aukeilla, napit lennellä jne
Sillä rahlla 140e saa muutaman tusinan rätin kaupastakin.
Minä sitten puolestani varsinkin esikoisen aikaan naureskelin, että miksi ihmeessä ihmiset tuhlaa rahaa haalariin, kun pakkauksesta sen saa ihan ilmaiseksi.
Nyt kyllä ymmärrykseni on jo laajentunut sen verran, että tajuan, ettei kolmannelle lapselle ehkä tule otettua koko pakkausta, kun kaapit pursuilevat jo niitä 60-senttisiä vaatteita, joita pakkauksessa on. Niin sen haalarin saattaa sitten kuitenkin ostaa uuden, vaikka pakkausta ei otakaan.
Mutta edelleen siis mielestäni on tuhlailua jättää käyttämättä hyvät ja siistit pakkauksen vaatteet, eikä se normaalilla ihmisellä ainakaan mistään kehtaamisesta ole kiinni.
Joitakin bodyja käytin mutta oikeasti ne toppahaalarit oli vaan niin rumia, en voinut sitä laittaa vauvalleni! En ole rikas, en köyhäkään mutta kyllä nätimpiäkin saa halvemmalla! Osa niistä vaatteista oli huonolaatuisia, olen tyytyväinen että semmoinen apu me saadaan mutta kyllä mä seuraavan otan rahana =)
aika halvalla saat jos halvemmalla kuin mitä äitiyspakkaus sinulle maksaa..
Vierailija:
aika halvalla saat jos halvemmalla kuin mitä äitiyspakkaus sinulle maksaa..
jos sen noin haluaa ajatella.
Naurettava ajattelutapa mun mielestä..
Vierailija:
jos sen noin haluaa ajatella.Naurettava ajattelutapa mun mielestä..
Jos et ottaisi pakkausta olisit 140 ¿ rikkaampi.
Tottakai se sillon maksaa 140 ¿.
Sama jos möisin auton ja kaveri antaisi minulle jotain vaihdossa (vaikka pienemmän auton) ja maksaisi sitten vielä 5000 ¿.
En mina ainakaan sanoisi, että möin auton 5000 ¿:lla.
Sanoisitko sinä?
sanoisitko, että sait puhelimen ilmaiseksi?
mun mielesta ne on ihan natteja, mutta me ei ollenkaan jaksettu kayttaa potkuhousuja niin hankalia ovat. Samaten ne nauhoilla oleet kietaisupaita ja bady aukesivat vastasyntyneenkin kiemurteluista heti. Haalari (2006) on musta ihan natti ja sita ollaan kautetty, on meilla reimateckin, mutta se on eri tarkoituksiin. Bodessa ongelmana on se etta ei meilla ole mitaan housuja jotka sopisivat niiden kanssa. Itse olisin toivonut enemman perusvareja niin olisi helppo yhdistella. Tykkaa kylla myos noista pakkauksen vareista, mutta esim turkoosia on vaikea yhdistaa. Itse aina ostaessani mietin miten vaatteita voi yhdistaa. Kaikki meilla on olleet ihan hyva laatuisia, mutta ei meilla ole mitakaan muutkaan vaatteet kuluneet.
niiden tarvikkeiden osalta. Vaatteista ollaan käytetty vaan sitä ohkasempaa haalaria, kun ei ole vielä ollut tarvetta toppapuvulle. Mutta niitä bodyja ja potkuhousuja ei olla käytetty, kun ne ei oo kauheen käytännöllisiä. Olen tykästynyt enemmän puolipotkari+body linjaan. Pakkauksen bodyt ei olleet kauheen nättejä, joten ne jäi siltäkin osin käyttämättä.
Jos meille vielä tulee toinen lapsi, niin sitten otan sen rahan, kun tarvikkeet on jo saatu.
Neljästä pakkauksesta on minullakin kokemusta, mutta ikinä ei ole saumat repeilleet, napit lähteneet tms.
Kun vaatetta huoltaa oikein ja pitää huolen oikeasta pesutavasta, niin yllättävän moni " huonolaatuinen" onkin ihan kelpoa tavaraa...
on pesty sen sata kertaa kun joka päivä pyörii pyykkikone. Yksikään vaate ei ole mennyt rikki, kaksi nappia on kyllä irronnut mutta ne ompelee äkkiä itse takasin.
Toppapukua käytin lapsella paljon. Sisävaatteita käytin lähinnä yövaatteina, kun olivat sinä vuonna suurin osa valkoisia.
Muuta tarvikkeet kuten makuupussi, sakset ja harja ovat ihan huippuja.
Aion kyllä seuraavallakin lapselle ottaa.
En ole perehtynyt ihan hirveästi vaatteiden kokoihin, kuoseihin ja väreihin, mutta jos ne edes jotain kestää ja mahtuu vauvalle päälle, niin kyllä tosiaan niitä ajattelin käyttää. En ole niin hirmutarkka värien yhdistelemisestä kotioloissa, toki kyläilykamppeet voisi sitten olla erikseen. Minulla on kuitenkin se käsitys, että pikkuvauva sotkee vaatteitaan aika tiuhaan tahtiin, niin varmasti kotioloissa on käyttöä kaikille vaatteille väreistä ja kuvioinneista riippumatta. Ja ainakin yöpuvuksi käy jos ei muuten.
Enemmän hirvittäisi vaikka joku kalliilla ostettu nallepuh-puku, kun en ko. hahmosta esimerkiksi pidä sitten niin yhtään. Äitiyspakkausvaatekokoinen muksu ei kai vielä kuitenkaan osaa vaatia päälleen tiettyjä värejä tai kuva-aiheita, niistä ehtii sitten varmaan vetää köyttä myöhemminkin :-)
verrattuna esikoisen aikaiseen pukuun, jossa oli auttamattomasti liian pitkät ja kapean malliset lahkeet ja hihat ja vain yksi vetoketju joka sentään meni aika alas lahkeeseen saakka.
Kävin just katsomassa kaverin uutta pakkausta ja puvussa on kaksi vetoketjua pukemista helpottamassa ja on " lepakkomallisempi" eli paljon tilavampi kuin ennen ja oli vielä saanut 68kokoisen, ihana!
Olen hyvätuloinen ja odotan esikoista. Otin tietenkin äp:ja ja aivan haukoin henkeä sen ihanuudesta. Valtiolta tällainen lahja - kerrankin hienoa korvausta veroeuroille. Ihania vaatteita ja tärkeitä tarvikkeita. Totta kai aion käyttää niitä.
Pakkauksen otat, koska rahaa et saa ottaa muuten olisit ahne.
Ja vaatteet myyt sitten kirpputorilla uusina koska eihän lasta nyt herranjumala voi pukea sellaisiin vaatteiisiin mitä saa Kelalta!!
H&M ja Lindex ja mitä muita niitä nyt onkaan, niihin vaan, koska ne on halpoja ja kivoja.
Niin ja muuten älä ikinä erehdy käyttämään toppapukua koska sut nauretaan maan alle, reimatec sen pitää olla ja vastasyntyneelläkin! =)))
(suom. käytä pois vaan, kunnon vaatteita ne on!)