Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten rauhoittaa elämää?

Vierailija
27.12.2018 |

Olen aika impulsiivinen ja tykkään aloittaa asioita. Aika harvoin saan mitään valmiiksi. Keskeneräisiä projekteja kasaantuu, mutta en myöskään voi luopua niistä, koska olen pistänyt niihin paljon aikaa tai rahaa ja kuvittelen, että joskus vielä jatkan niitä.

Projekteja on mm. remontit, keskeneräiset neuleet ja ompelutyöt, lukuisat taideproggikset, kirjoitusprojekteja ja sitten ihan kodin järjestely.

Nyt tuntuu, että en jaksa enää kaikkea keskeneräisyyttä. Haluan saada jotain valmiiksi. Haluan keskittyä yhteen asiaan kerrallaan. Miten se onnistuu?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
27.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun keksit keinon, kerro mullekin.

T. Kohtalotoveri

Vierailija
2/6 |
27.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lajittele ne projektisi sen mukaan, kuinka paljon ne ovat kesken ja millainen hyöty siitä koituu, kun saat ne valmiiksi. Ota sitten yksi kerrallaan tehtäväksi, aloita vaikka siitä, mikä on lähimpänä valmista. Tee se ensin loppuun, älä edes vilkuile muita ennen kuin ensimmäinen on valmis. Sitten vaan seuraavan kimppuun. Jos joku on käynyt kertakaikkiaan sellaiseksi, ettei sinulla ole enää siihen kiinnostusta tai et lopulta osaakaan sitä tehdä tms. hankkiudu siitä eroon. ÄLä aloita mitään uutta, ennen kuin olet saanut projektisi valmiiksi. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
27.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsekurilla siihen pystyy. MUTTA: mieti haluatko oikeasti pakottaa itsesi myös vapaa-ajalla tähän jos se on kerran luonnettasi vastaan? 

Minä olen aika samanlainen, mutta töissä joudun tietysti tekemään projektini loppuun, vaikka ei yhtään huvittaisi. Pakko mikä pakko, ja pakon edessä pystyn. No, joskus minuakin alkoi ahdistamaan se että vapaa-ajallani tällaista ryhtiä ei ollut, vaan innostuin milloin mistäkin ja jätin aina asian hetken päästä. Päätin, että nyt tästä tulee loppu, nyt aion keskittyä yhteen asiaan kerrallaan ja ottaa tavoitteen, mitä minun on siinä saavutettava ennen kuin saan siirtyä seuraavaan. Niinpä pakotin itseni esim. opiskelemaan italian kieltä vuoden, pakotin tekemään öljyvärimaalauskurssin loppuun koska olin kerran aloittanut, jne. 

Sivuvaikutus oli, että stressitasoni lisääntyi ja itsekuria ei enää tahtonut riittää töihin ja esim. terveelliseen syömiseen. Itsekuri on kuluva voimavara, se väsyy kuin lihas. Jos sitä joutuu jo töissään ja peruselämässään käyttämään paljon, niin voi olla parempi vapaa-ajalla antaa mennä vaan, harrastella sitten lyhytjänteisesti jos se kerran omalle temperamentille on ominaista. 

Vierailija
4/6 |
27.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsehillintä ja elämänhallinta. Pysähdy miettimään ja nuku yön yli, ennen kuin aloitat enää yhtään projektia. Tee vaikka paperille suunnitelma omasta ajankäytöstä ja noudata sitä.

Siivoa kaikki ylimääräinen pois elämästä. Jopa myrkylliset ja vaikeat ihmissuhteet. Etsi oikea tasapaino. Varmista, että elämän perusrakenteet ovat kunnossa.

Yksinkertaista ja lisää ainoastaan mielekkäitä asioita arkeesi, joista sinulle itsellesi on iloa ja hyötyä. Uutena vuotena on hyvä aloittaa uusi ja hallitumpi elämä.

Vierailija
5/6 |
27.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menee varmaan loppuelämä, niitä on niin paljon...

Vierailija
6/6 |
27.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten siivotaan ylimääräinen pois elämästä, kun en oikein hahmota mikä on ylimääräistä?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi yksi