Saako vainajaa nimitellä tai solvata?
Olen erään vainajan sukulainen. Saako kuollutta vapaasti nimitellä tai kirjoittaa pahaa hänestä? Onko esimerkiksi nilkki sopiva ja turvallinen solvaus?
Kommentit (10)
Hautaa harmisi hänen mukanaan. Olet vihdoin vapaa.
Ei. Vainajien panettelu on kiellettyä, jos vainaja on oman maan kansalainen. Millainen tollo ei tätä tiedä.
Ei saa nimitellä. Vainaja ei kykene puolustautumaan. Anna hänelle hautarauha.
Saa jos vainaja on ollut eläessään huono, paha, ilkeä ja itsekäs ihminen.
Ihmisistä ei saa puhua pahaa selän takana joten ei, vainajaa ei saa nimitellä eikä solvata.
Eläissään ihminen on voinut olla nilkki ja k-pää.
Kuoltuaan hän ei ole enää mitään.
Saa jos solvaaja on lihava pallo nimeltään Kaarina.
Vierailija kirjoitti:
Olen erään vainajan sukulainen. Saako kuollutta vapaasti nimitellä tai kirjoittaa pahaa hänestä? Onko esimerkiksi nilkki sopiva ja turvallinen solvaus?
Eihän se laitonta ole, mutta ei kovin fiksuakaan. Niele vaan harmisi ja vaikene, pääsithän jo hänestä.
Nimitteleminen, solvaaminen ja pahan kirjoitteleminen on väärin, olipa kohde elossa tai vainaja.
Vainajan solvaamiseen yms. suhtaudutaan erityisesti paheksuen. Näin on ehkä siksi että hän on siirtynyt rajan taakse ja kuuluu tavallaan toiseen maailmaan ja siksi, että jotkut läheiset täällä maailmassa saattavat vaalia haurasta muistoaan hänestä sydämessään sekä varmaan myös siksi, ettei hän voi puolustautua.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Kenen?