Suomalaiset jouluruoat on kamalan makuisia, oikeaa köyhäinruokaa!
Ulkomailla jouluruokailuun panostetaan ja syödään hienosti. Täällä taas porkkanaa ja lanttua. Kyllä suomalaiset on edelleenkin metsäläiskansaa.
Kommentit (13)
Meillä on Joulupöydässä lihapiirakoita ja silliä.
Mieluummin ruokaa kuin ei ruokaa ollenkaan. Montako miljoonaa ihmistä maailmassa näkee nälkää?
Joo todellakin. Englantilainen joulupäivällinen ainakin on semmoista gurmeeta, että oksat pois. Ei pärjää suomalaiset lihat ja perunat englantilaisille lihoille ja perunoille.
Vierailija kirjoitti:
Joo todellakin. Englantilainen joulupäivällinen ainakin on semmoista gurmeeta, että oksat pois. Ei pärjää suomalaiset lihat ja perunat englantilaisille lihoille ja perunoille.
Porkkana ja lanttu löytyi myös englantilaisesta joulupöydästä.
Jep, heti Suomenlahden tuolla puolen saa sentään verimakkaraa, aladobia ja paistettua hapankaalia, nam!
Suomi on ollut köyhä maa joten toki jouluruoat ovat sen mukaan. So?
Onneksi nykyisin voi jo jouluisin syödä ostereita ja nauttia samppanjaakin, jopa Suomessa.
Kummasti tänne köyhään maahan kuitenkin pyrkii kymmeniätuhansia ihmisiä rajan yli keinolla millä hyvänsä melkein toiselta puolelta maailmaa asti, joten varmaan jotakin hyvää täällä on, vaikka puuro pahaa olisikin. Täällä on kuitenkin sitä puuroa niin paljon, ettei tarvitse mennä nälkäisenä nukkumaan.
Hyvänen aika. Voi ditä syödä muutakin kuin kinkkua ja laatikoita.
Annas nyt esimerkki jostain hyvästä joulupöydästä!
Meillä syödään vaan tryffeliä, kaviaaria ja hanhenmaksaa. Nih.
Mulla on ap ongelmaasi ratkaisu, mitä et ole ehkä koskaan tullut ajatelleeksi, ihan ennenkuulumaton, jota kukaan muu ei ole keskinyt aikaisemmin: laita joulupöytääsi ihan sitä mitä itse haluat. Jos syöt jossain muualla kotona, vie niitä omia lempiruokiasi ja tarjoa muillekin. Jouluna saa syödä vaikka kylmiä nakkeja tai keitettyä parsakaalia, jos itse näin haluaa. Ei ole lakikirjassa määrätty, mitä pöydässä pitää olla.
Mitä sinä ap (köyhä) tiedät meidän joulupöydästämme? Et mitään.
Huono.