Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia sappikivikohtauksesta?!

Vierailija
09.12.2018 |

Millaista kipu oli, kesto ja lähditkö päivystykseen? Hoito?

Itse heräsin viimeyönä järkyttävän kovaan puristavaan kipuun ylävatsalla joka tuli ja meni n.2h ajan. Se kipu oli asteikolla 1-10 väh sen 10 ja säteili myös oikeanpuoleiseen olkapäähän ja käsivarteen, luin että tyypillistä sappikivikivussa..

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
09.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nosto.

Vierailija
2/5 |
09.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käy terveyskeskuksessa ultraäänessä, siinä selviää onko kiviä.

Minulla oli kiviä muttei kohtauksia, sappirakko kuitenkin poistettiin. Pääsin eroon jatkuvasta etovasta olosta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
09.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

3 kohtausta ja sitten ultran kautta poistettin sappirakko. Kylmä hiki, pahoinvointi, puristus rintaliivien kohdilta ja se kova kipu. Ambulanssin soitto hyvin lähellä.

Vierailija
4/5 |
09.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistaakseni kipu ei tullut ja mennyt edestakaisin. Jossain ylävatsalla tuntui kova kipu ja jossain vaiheessa se alkoi tuntua selän puolella lapaluiden keskellä. Siitä oireesta sairaanhoitajasukulainen sanoi, että kyse on todennäköisesti sappikivistä. Ja nehän ne oli. Kipu oli kyllä todella kova.

Vierailija
5/5 |
09.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensimmäinen kohtaus tuli raskauden ihan loppuvaiheessa... menin äitiyspolille näytille kun en tiennyt yhtään mikä vaivaa. Puristava kipu lapaluiden/kyljen kohdalla, en voinut olla missään asennossa. Kipu meni itsekseen seurannassa ohi eikä siellä edes tällaista vaihtoehtoa esitetty vaikka ihan klassiset oireethan nuo oli. Seuraava kohtaus tuli vauvan ollessa reilun kk ja siitä se helvetti sitten alkoi. Kolmannen kohtauksen jälkeen sain diagnoosin - sappikivet ja lähete leikkaukseen. Elin seuraavan kk sappiruokavaliolla ( ei rasvaa, tilkka vain kahvia, ei porkkanaa, ruisleipää ei mitään, elin käytännössä kaurapuurolla, riisillä ja perunalla ja kanalla ) silti kohtauksia tuli ☹️

Kohtaukset kestivät pahimmillaan monta tuntia, hiki virtasi, kävelin pitkiä lenkkejä keskellä yötä ( kävely helpotti ), oksetti, kroppa oli täysin krampissa. Vihdoin pääsin leikkaukseen kun paino oli romahtanut 7 kg ja kohtauksia tuli pari viikossa, vauvakin oli pieni 😢 kivut jäivät leikkauspöydälle.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi kuusi