ADD-diagnoosin saaminen?
Oon 17v, epäilen vahvasti että on ADD. Oireet täsmää n. 95% kaikista mitä on, en pysty mitenkään olemaan kokeessakaan tuntia vaan joudun jättämään kesken/teen huolimattomasti loppuun koska en yksinkertaisesti pysty. Sen kummemmin en oireita ala luettelemaan, kuitenkin elämä on hyvin häiriintyny näistä oireista. Oon aika varma että veljelläni on ADHD, ei ole ikinä diagnosoitu mutta selittäis todella hyvin kaikki jutut.. olin lapsenakin todella huolimaton ja unohdin lukea kokeisiin aina, onneksi vanhemmat oli todella paljon tenttaamassa ja varmistamassa että luen, varmaan koska veljellä meni miten meni koulut nii halusivat varmistaa että mulla menee hyvin. No sitten kun muutin yksin niin ongelmia tullu lisää ja lukio menee ihan penkin alle ja tehtävät kasaantuu, vaikka tsempannu itteni lukuisia kertoja ylös. Mutta eihän tätä rataa ihminen jaksa. Ja tätä alisuoriutumista.. eikä tulevaisuudessa työelämässä
Eli: minkalainen prosessi ADD-diagnoosin saaminen on julkisen kautta? Vanhemmille en ole maininnut tästä vielä, kunhan saan itteni "avun piiriin" niin sitten. Eli tällä viikolla. Jos menee yksityisen kautta niin paljonko semmonen maksaa ja näin..? Kauanko prosessi kestää julkinen vs yksityinen? Kun oon kumminkin alaikäinen, niin luulis että otetaan nopeammin käsittelyyn julkisella puolella, vai? Jotenkin lykänny kauheesti koska on niin paljon kysymyksiä diagnoosin saamisesta ja pakko saada tietää ennenkuin menee sinne. Ja voiko lääkkeisiin saada kelalta tukea? Joo googlettaa voisin, mutta eiköhän muille samaa pohtiville ois hyvä jos löytäis tämmösen keskustelun.
Tietenkin lääkkeisiin saa tukea, ja mikä parasta, ne ovat erittäin tehokkaita.
Sun kohdalla nopea prosessi, koska olet noin nuori. Kesään mennessä viimeistään on jo asiat paremmalla tolalla. Sut käydään siellä läpi vauva-ajasta nykyhetkeen, koska sillä poissuljetaan ettei kyseessä ole joku myöhmmin alkanut häiriö.
Sun on ihan turha mennä yksityiselle maksamaan kun sun kaltaisia varten meillä on erinomainen julkinen puoli.