taas täysin vastuuttomia vanhempia
Ruotsinlaivalla tapahtui: noin 8 v poika tutki kovasti buffetissa jäätelöiden tuoteselostuksia. Kysyin, että onko allerginen, ja kertoi olevansa erittäin herkkä pähkinälle. No, sitten selvitimme, että yksi jäätelö oli sellainen, jonka linjalla ei ollut pähkinää käytetty, ja poika otti sitä.
Minusta on aika iso vastuu pienelle lapselle itse huolehtia tuollaisesta! Vanhemmat istuivat pöydässä viinipullojensa kanssa :(
Ja siinä vielä yksi mies vitsaili olevansa tötteröntekijä, ja tekevänsä pojalle hienon tötterön - onneksi ei tehnyt, ja onneksi poika itse tiesi, ettei kaikkea todella voi syödä.
Mutta minusta vanhempien olisi kuulunut tarkistaa, mitä poika saa syödä, ja tulla vaikka ottamaan jäätelö pojalle (nimittäin jotkut lapset todella rääpii sitä jätskiä sieltä, inhottaa, epähygienistä).
Kommentit (5)
Tietysti itse vielä tarkistan, ennenkuin annan hänen aloittaa syömisen, mutta hän tosiaan itse huolehtii allergistaan.
Itse olen sitä mieltä, että tuon ikäinen joutuu kuitenkin koulussa/kavereiden luona tai kahvilassa ystävien kanssa huolehtiaan asiasta, joten miksi ei sitten perheensä kanssa. En voi olla aina vahtimassa joka paikassa, joten parempi että osaa myös itse huolehtia ja tarkastaa tuoteselosteen - asia, joka on hänelle itselleen kunnia-aasia.
Kyllä tuon ikäinen lapsi jo jotain voi huolehtia itsekin.
viimestään tuolloin oppia! Eihän ne vanhemmat kavereilla ja koulussakaan ole mukana vahtimassa! Tosiaan uusavuttomia noin tehdään, ettei yhtään vastuuteta tuon ikäistä!
ap tuntea itsesi tärkeäksikin.. ;DD
Hyvinhän se läpsi pärjäsi, ja osasi ihan itse neuvoakin kysyä. Vai ängitkö itsesi tilanteeseen? Se on hyvä taito, että oppii myös kysymään apua/neuvoa, eikä jää sormi suussa tihrustaan.
tai ainakin pitäisi osata. Äiti ja isä kun ei voi seurata joka paikkaan mukana tarkistamassa onko pähkinää.