Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Amprion compille allerginen?

Vierailija
26.09.2018 |

Eilen yöllä joka paikka vähän kutisi ja poskissa oli todella punaiset läiskät jotka olivat ihan tulikuumat. Pitääkö soittaa lääkärille että vaihtavat antibiootin vai mitä?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
26.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja siis anteeksi amorion compille

Vierailija
2/5 |
26.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
26.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Amorion comp on käsittääkseni aika allergisoiva antibiooti. Itse olen allerginen, tytär myös. Tiedän monta joka ei pysty sitä syömään. Kannattaa vaihtaa.

Vierailija
4/5 |
26.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi olla allergiaa, yleensä se on amoksisilliini, joka tuossa allergisoi. Muutama juttu voi varmistaa allergiaepäilyä tai vähentää sitä. 

- Mihin antibiootti on määrätty? Jos ylähengitystieinfektioon, voi kyseessä olla virustauti ja virustauteihin monesti liittyy ihottumia (tosin useinkaan ei kutiavia, mutta kuumottaa kyllä voivat). 

- Onko tämä ensimmäinen kerta, kun käytät kyseistä lääkettä vai onko amoksisilliinikuuria tullut käytettyä aiemmin? Entä alkoiko oire heti kuurin alettua vai jatkuttua pidempään? Elämän ensimmäisestä tabletista ei allergista reaktiota voi saada, mutta jos altistusta on aiemmin ollut, on allergia mahdollinen. 

Kannattaa olla lääkekuurin määränneeseen tahoon yhteydessä. Kannattaa myös pohtia, onko mielekästä vaihtaa toiseen antibioottiin - jos lääke on määrätty vaikka keuhkoputkentulehdukseen tai poskiontelotulehdukseen, jotka ovat usein virustauteja ja paranevat itsekseen, ei kannata varsinkaan noin laajakirjoisen antibiootin jälkeen välttämättä uutta kuuria enää ottaa. Amoxin comp on siis jo todella laajakirjoinen ja tekee paljon tuhoa suoliston mikrobikannalle. Totta kai, jos kyseessä on todellinen bakteeritauti ja oireita vielä on, on antibioottikuuria syytä jatkaa. 

Vierailija
5/5 |
26.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen, olen penisilliinille ja kaikille sen "sukulaisille", mm.Amorionille yliherrkkä

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä kolme