Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kun nuori muuttaa Helsinkiin opiskelemaan?

Vierailija
10.08.2018 |

Millaista on, kun perheen esikoinen muuttaa omilleen Helsinkiin opiskelemaan? Asumme satojen kilometrien päässä pääkaupungista. (Olen työtön, toimeton - jään siis ikkunasta katsomaan, kun nuoreni muuttaa pois). Minulla on ikävä.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
10.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikävähän sitä äidillä aina on, mutta toisaalta on hienoa seurata, kuinka nuori pärjää. Onnea lapsellesi opiskelupaikasta!

Ei se äiti-lapsi-suhde siihen katkea. Usein käy niin, että ensin ottavat vähän etäisyyttä, on hiljaisempaa, mutta sitten tuleekin taas enemmän viestejä:)  Huomaan, että erityisesti jos on jotain tosi hienoa tai jotain ongelmia, silloin äiti on se, johon otetaan yhteyttä.

Mahdollista lapsellesi helppo viestintäkanava (whatsapp), ja anna lapselle tilaa, eli älä itse ole kokoaikaa viestittelemässä tai soittelemassa. 

Et kerro, missä asut, mutta useilta paikkakunnilta on Helsinkiin todella edullisia tarjouksia, esim. Onnibussilla tai VR:n tarjouslipuilla. Sopikaa jossain vaiheessa joku ajankohta, kun menet lapsesi luokse viettämään Helsinki-päivää - varmasti tulee kiva päivä yhdessä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme viisi