Annatteko lapsillenne d-vitamiinia, jos ette niin miksi?
Kyse on lähinnä alle 2 vuotiaista, jotka tarvitsevat d-vitamiinilisää.
Kauhistuin vaan itse leikkarilla, kun kuulin, että moni ei anna. MIKSI?
Kommentit (10)
Vitamiinivalmistetta annan ehkä 4-5 kertaa viikossa täyden annoksen. Syö tabuja mielellään, ne litkut (jekovit jne) eivät koskaan ilman taistelua uponneet.
minä annan vajaa 2 vuotiaalle lapselleni 3 Devitol-tippaa päivässä.
E-epaan on lisätty d-vitamiinia, joten silloin ei tarvitse erikseen d-vit. antaa, kun antaa yhden E-epa-kapselin.
D-vitamiinia saa kesäaikaan auringosta riittävästi, mutta pieniä lapsia ei pitäisi pitää suorassa keskipäivän paahteessa, eli kesäisinkin tarvitsevat D-vitamiinia.
Ja monipuolinen ruokavalio ei tuo riittävästi D-vitamiinia pienelle lapselle.
Sai kylläkin tarvittavan määrän apteekin korvikkeesta.
Vierailija:
D-vitamiinia saa kesäaikaan auringosta riittävästi, mutta pieniä lapsia ei pitäisi pitää suorassa keskipäivän paahteessa, eli kesäisinkin tarvitsevat D-vitamiinia.
Ainoastaan jos lapsi juo yli litran vuorokaudessa korviketta, hän saa siitä tarpeeksi D-vitamiinia. Katso D-vitamiinipakkauksesta annosteluohje korviketta juovalle vauvalle.
minä annan lapsille sekä e-epaa, että d-vitamiinia ja popsin samoja itsekin, tosin itselläni ne on samassa kapselissa molemmat.
ja siihen on lisätty d-vitamiinia. Lisäksi ruoka on monipuolista mitä syödään.