Jos ei 27 ikävuoteen mennessä ole seurustellut niin miten todennäköistä on ettei koskaan tule seurustelemaankaan?
Jos on jämähtänyt siihen olotilaan että "yksin on ihan ok olla"?
Jos on vielä jotain mielenterveysongelmia eikä niistä koskaan oikeasti pääse kunnolla eroon?
Kommentit (25)
Todennäköistä mutta ei mahdotonta. Yritystä!
En tiedä tilastoja, mutta nehän eivät ole kohtalo, voi alkaa seurustelemaan heti huomenna vaikka luvut sanoisivat mitä hyvänsä.
Onhan se todennäköistä.
Tosin yksi vanhapoika-enoni löysi rakkauden yli nelikymppisenä.
Jos on aikuiseksi saakka ollut yksin, on ehkä vaikeaa sovittaa elämäänsä toinen ihminen huomioiden. Pitää tehdä kompromisseja, tulee soviteltavia ristiriitoja jne.
Vierailija kirjoitti:
Miehellä 100%
Paitsi jos olet elämäsi Afrikan hyväntekeväisyystyölle omistanut miljonäärikirurgi, joka lentää helikopteria pitkin kehitysmaita pelastamassa sairaita.
Ehkä nykyaika on kohtuuton kaikkine vaatimuksineen ainakin ihmissuhteissa. Mutta silti ihmettelen näitä juttuja miten lehdistäkin saanut lukea ettei aikuiset ihmiset ole koskaan seurustelleet. 27-vuotiaana olin naimisissa ja kaksi lasta.
N40
Miksi te katkerat ikisinkkumiehet teette näitä samoja aloituksia palstalle joka ikinen päivä varmaan 10 kpl? Senkin ajan voisi käyttää hankkimalla itselle elämä, jolloin ehkäpä siihen sopivaan naiseenkin onnistuisi tutustumaan.
Vierailija kirjoitti:
Ehkä nykyaika on kohtuuton kaikkine vaatimuksineen ainakin ihmissuhteissa. Mutta silti ihmettelen näitä juttuja miten lehdistäkin saanut lukea ettei aikuiset ihmiset ole koskaan seurustelleet. 27-vuotiaana olin naimisissa ja kaksi lasta.
N40
ujous? masennus? ahdistus? ihmispelko?
Niin. Huonolta ehkä näyttää. Omat kokemukset ovat, että ne, jotka seurustelivat jo teininä, ovat olleet parisuhteessa myöhemminkin. Ja ne, joita ihmettelin, että miksi eivät seurustele, eivöt ole löytäneet kumppania myöhemminkään.
N 50
Mun mies oli 26 vuotias kun tavattiin, eikä ollut ikinä ennen seurustellut, tai edes tapaillut "vakavammin".
Nyt yhteistä eloa takana jo 7 vuotta.
Mun mielestä on ainakin ollut kiva kun miehellä ei ole edellisten suhteiden luomia ennakkoluuloja ja käyttäytymismalleja vaan oon saanut ihan rauhassa pilata sen itse.
Hän ei ollut vaan ikinä ollut kiinnostunut seurustelusta ja sitoutuminen oli lähinnä sellainen asia joka aiheutti ihottumaa. Meillä vaan sattui jotenkin synkkaamaan niin hyvin, että mies halusi muuttaa saman katon alle ja elää yhdessä kanssani. Toisaalta hänellä ei mielenterveysongelmia kylläkään ole, mutta tuo ajatusmalli, että on ok olla seurustelematta oli kyllä iskostunut. Ei vaan kiinnostunut seurustelu. Toisaalta ei olisi tehnyt tällaisia keskustelunavauksia ikinä koska ei miettinyt seurustelua mitenkään päin, kun se ei vaan kiinnostanut.
Sama tilanne täällä. En ole ikinä etsimällä etsinyt seurustelukumppania, koska ei ole sille mitään tarvetta. Pärjään ja viihdyn hyvin yksin. En rupea seurustelemaan kenen tahansa kanssa vain siksi että olisi joku. Seurustelu ei itsessään edes kiinnosta ollenkaan. Jos sattuisin tapaamaan miehen, jonka kanssa viihtyisin niin mikä ettei. Toki se on koko ajan epätodennäköisempää kun ikää kertyy. Joku kirjoitti että "yritystä" niin minkä takia? Kyllä minä jonkun miehen saisin jos "yrittäisin" mutta miksi pitäisi? OLen päättänyt, että alan seurustella sitten jos tulee vastaan ihminen jonka kanssa haluan seurustella, en kenen tahansa kanssa vain seurustelun vuoksi. N27
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ehkä nykyaika on kohtuuton kaikkine vaatimuksineen ainakin ihmissuhteissa. Mutta silti ihmettelen näitä juttuja miten lehdistäkin saanut lukea ettei aikuiset ihmiset ole koskaan seurustelleet. 27-vuotiaana olin naimisissa ja kaksi lasta.
N40
ujous? masennus? ahdistus? ihmispelko?
Lyhyys ja vääränmuotoinen pää. T: palstamiehet
Saatpa nähdä. Viimeistään kolmannella sivulla alkaa.
Meikäläisen mies täytti juuri niihin aikoihin 29v. Ei ollut edes suudellut ketään.
Sain ihan parhaimman miehen ja yhteiseloa jo 21v. Täyttää juuri 50v. Kolme yhteistä lasta.
Itse olin 28v asti täysin kokematon mutta sen jälkeen olen tapaillut ja seurustellut.
t. mies
Ei tuosta kai mitään tutkimusta ole olemassa, sen sijaan Kontula et al ovat todenneet, että jos on vielä kolmekymppisenä kokematon niin on suuri todennäköisyys, että pysyy kokemattomana.
Harvemmin sitä kukaan tulee kotoa hakemaan, eli lopeta netissä notkuminen.
Luulen että tämä on yleisempää mitä luullaan miehillä.
Miesten on tosi vaikea saada ketään siedettävän tasoista naista, ok-tason naisista on järjetön kilpailu jossa voittaa vain parhaimman näköiset ja ne joilla on eniten statusta ja rahaa.
Vierailija kirjoitti:
Miehellä 100%
Lähde? Ai niin, eihän sellaista olekaan. On vain betonipunkkerissaan öyhöttävän trollin pakkomielteinen jankkaus naisettomuudesta. Siinä ei faktoista paljon perusteta kun aletaan jankata 192,35 senttisistä laatikkopäisistä lentäjäkirurgikalsarimalli-axltauskeista, jotka vievät kaikki naiset.
Voisin sanoa että 120% mutta tiedän tapauksen, jossa yli 40 v nainen alkoi seurustelemaan ja meni naimisiinkin.
Toinen taas alkoi seurustelemaan lähes 50 vuotiaana ensimmäistä kertaa koskaan.
Hänellä oli aiemmin ollut vain yksi ihastus lapsuudentoveriin ja ihastukseksi se jäikin, kun ihastus perusti perheen toisen kanssa.
Nyt tämä isoisä sitten kuolikin juuri.
Ei se niin välttämättä mene. Vaikka ei olisi 60 vuoteen seurustellut niin seuraavana päivänä saattaa asiat muuttua.