töissä liian vähän tekemistä - otanko pomon kanssa puheeksi vai en?
Onko muilla kokemusta samasta? Pari kertaa vuodessa on muutaman kuukauden jakso tiiviimpää työskentelyä mutta kuitenkaan ei kerry ylityötunteja, hommat ehtii hyvin hoitaa työajalla. Muuten, ja erityisesti koulujen loma-aikoina, ei kerta kaikkiaan ole riittävästi hommia. Päivän työt olen usein tehnyt jo tunnissa tai parissa, ja loppupäivä meneekin sitten kyllästyessä. Meitä on useampi jotka tekee samaa hommaa, en kehtaa kysyä muilta onko heillä sama juttu. Ottaisinko puheeksi?
Kommentit (52)
Onko työtila millainen? Ala vaikka neulomaan tai katsomaan videoita, ei tarvitse toimettomana olla. Jos menet kysymään lisää hommia niin voi olla että työnantaja katsoo hitaammat työntekijät tarpeettomaksi kun saa sinulle antaa hommia.
Keksisin jotain virikettä millä jaksaa päivät ja etsisin samalla parempaa työpaikkaa.
Vierailija kirjoitti:
Onko työtila millainen? Ala vaikka neulomaan tai katsomaan videoita, ei tarvitse toimettomana olla. Jos menet kysymään lisää hommia niin voi olla että työnantaja katsoo hitaammat työntekijät tarpeettomaksi kun saa sinulle antaa hommia.
Ja voi loistaa sillä että sai aikaan just parin ihmisen fudut. JIPPII!!
Voi sanoa vielä että saat liikaa palkkaakin tylsistä päivistä. Työnantajasi voi lyhentää päiviäsi.
Et tietenkään sano mitään! Et kai ala syömään omaa leipääsi. Keksi tekemistä, pyöri netissä jne. niin minäkin teen :D
Kerro vähän työnkuvasta, onko päätetyöskentelyä vai jotain manuaalisempaa? Itse olen useammassa duunissa opiskellut jotain ylimääräisiä ohjelmistoja tai muita vähän toimenkuvaa liippaavia taitoja ihan esimiehen kannustuksella silloin kun on ollut tylsää.
Minä käyttäisin ajan oman firman rakenteluun ja pyörittämiseen. Paras mahdollinen tilanne. Sitten kun liikevaihto on kasvanut tarpeeksi voi ottaa loparit.
Aivan sama tilanne kuin AP:lla!
Aloitin tassa tyopaikassa melkein vuosi sitten, ja ensimmaiset kuukaudet koitin kysella lisaa toita ja melkein epaluuloisena mietiskelin, etta onko tassa kyseessa joku testi sen suhteen, etta miten oma-aloitteisesti hankkii itselleen tekemista.
Sittenmmin olen luovuttanut, ja hyvaksynyt sen, etta kyse on pomoni huonosta organisointikyvysta. Jos han katsoisi tilannetta vahan tarkemmin, huomaisi han etta tiimimme voisi tehda paljon enemman jos projekteja vahan aikatauluttaisi ja johtaisi jarjestelmallisemmin.
Olen tasta koettanut asiallisesti muutaman kerran huomauttaa, mutta olen sittemmin luovuttanut ja todennut, etta ehka tama todella on taman firman tapa tehda toita.
Itse luen tyoajalla paljon uutissivustoja, ja sitten askmanager.org tarjoaa paljon viihdetta. Olen myos alkanut opiskella muutamaa ammattialani tenttia varten, jotka toivottavasti parantavat mahdollisuuksia saada sitten se seuraava, vahan vaativampi homma.
Olen tavanomaisissa asiantuntijatehtavissa ulkomaisessa organisaatiossa.
Itsellä sama, olen tästä tehnyt joskus kesksutelunkin. Tälläkin hetkellä ei ole mitään tekemistä. Olen assistentti, eli avustajan hommaa teen. Töitä ei ole koska ei ole mitään missä avustaa :D silloinkin kun olisi niin työpari tekee senkin itse. Kyllä olen kysynyt ja sanonut niin kohautetaan vain olkapäitä. Työnantajalle en ole sanonut.
Istumista ja toimettomuutta katsotaan kyllä pahalla jos joku muu näkee, mutta minkä minä sille voin että olen tehnyt aivan kaiken jo minkä voin? Ei voi odottaa myöskään ihmisen seisovan 6h valmiina odottamassa käskyä. Kotiokkaan en pääse koska apuani tarvitaan keskimäärin noin 1,5-2h välein noin 1-5 min ajaksi. Onneksi loppuu tämän viikon jälkeen. Huoh.
Kirjoitin tuon viestin numero 9 ja halusin viela jakaa muutaman ajatuksen toissa selviytymisesta.
Olen huomannut, etta taman vuoden aikana olen oppinut tahallaan vatkuttelemaan tyotehtavien suorittamisessa. Aluksi koitin toimia mahdollisimman tehokkaasti, pyytaa lisaa tehtavia seka suoriutua tehtavistani nopeasti.
Tama johti siihen etta viikkotolkulla sitten koetin saada pomoltani palautetta, edelleen kuvitellen, etta taalla edettaisiin normaalin aikataulun mukaan. Jossain vaiheessa hyvaksyin sen, etta pomoni etenee erilaisen aikataulun mukaan. Palautteen saamiseen voi menna kuukausia, eika paivia kuten aikaisemmissa tyopaikoissani.
Olen huomannut, etta aika kuluu tassa tyossa parhaiten muutaman huonosti nukutun yon jalkeen, kun aivot hidastuvat eika ajatus kulje liian nopsaan.
Sita en kylla lakkaa ihmettelemasta, etta mita edeltajani on tassa hommassa tehnyt. Olen hanet tavannut, ja vaikutti fiksulta, mutta pomoni mukaan olen hanta huomattavasti tehokkaampi tyossani - vaikka siis hidastelen minka kerkean - eika tassa tyossa pomoni johdosta ole muutenkaan mahdollista olla tehokas kun kaikki jamahtaa hanen poydalleen.
Kiitos asiallisista viesteistä, alkaen viestistä 7. Olen usein toimistolla yksin, tiimiläiset tekee erimittaisia työpäiviä eri aikoihin. olen väliportaan esimies eli työ on paljolti suunnittelua, organisointia, sellaisen asiakaspalautteen puimista joka on annettu mulle eteenpäin kun työntekijä ei ole voinut itse päättää miten toimitaan, jne. Ne muut samaa työtä tekevät on eri toimipisteissä kuin itse olen. Pari heistä jatkuvasti huokailee miten kuormittavaa ja kiireistä tämä meidän työ on... joko feikkaavat tai ovat tooooosi hitaita, luulisin. Alan nyt ensin hidastamaan työtahtiani jonkin verran ja varmaan pitää alkaa katsella vähän haastavampaa työtä, ei tätä iän kaiken jaksa, että tyhjän panttina pitää istuskella.
Minulle tuli yhdessä työpaikassa tilanne, että yksi hoitamani kokonaisuus loppui. Päivät oli pitkiä ja oli vaikea keksiä puoleksi päiväksi tekemistä, aamupäivät meni onneksi töiden parissa. Rohkaistuin lopulta puhumaan asiasta esimiehelle. Muutaman kuukauden kuluttua työpaikalla alkoi hyvin rajalliset yt:t eli ne koski kahta henkilöä, minua ja työkaveriani. Me emme tehneet samoja hommia, mutta samalta alalta kuitenkin. Minut irtisanottiin. Vieläkin mietin, että istutinko minä ajatuksen esimiehen aivoihin. Tykkäsin niin paljon olla siellä töissä ja nyt harmittaa.
Uskomatonta, kuinka moni kannustaa lorvimiseen! Minä ainakin ottaisin asian puheeksi. Jos joku tulee potkituksi ulos, niin tuskin se joka kykenee tuottavampaan työhön.
Niin, itsekin kokeilin vaikka minkalaista lahestymistapaa, jotta pomoni olisi havahtunut siihen, miten paljon enemman voitaisiin saada aikaan tyoajan puitteissa.
Ei toiminut. Mielummin sitten menen suosiolla esimiehen ehdoilla, ja maleksin ja hidastelen kuin huutelen kovaan aaneen, miten vahan on tekemista.
Itse opettelin yhtenä kesänä tuollaisessa tilanteessa peruskoodaamista codeacademyn avulla.
Verkosta löytyy satamäärin kiinnostavia kursseja, varmaan sellaisiakin joissa kerrotaan miten tullaan paremmaksi esimieheksi. Ilmeisesti olet suorittavan portaan esimies, miten olisit asiantuntijaportaan esimies?
Hyi kauhea :/ Itse olin kerran vuoden työpaikassa, jossa ei ollut mitään tekemistä. Työnkuva: istu huoneessa ja odota, että viereisessä huoneessa lääkäri painaa nappia. Käy hakemassa käytetyt välineet ja vie välinehuoltoon. Ehkä kerran päivässä laita pari paperia kansioon. Joskus ihan laskin, että mun 7,5h työpäivästä tein töitä keskimäärin 25min, loppuajan odotin kutsuvaloa.
Yritin ehdottaa, että voisin esim siellä välinehuollossa, kun se monesti ruuhkautui. Tai ajanvarauksessa tai laskutuksessa, kun jotkut muut joutui hoitamaan sitä potilastyön ohella, välillä kiireessäkin (=kokolailla epäkäytännöllistä). Kaikki nämä töitä, joihin koulutus riittää ja kokemustakin oli. Mut ei. Pelasin pasianssia ja luin kirjoja. Lopulta kävin avoimen yliopiston kursseilla ja opiskelinkin työajalla (tästä käry kävi ja kielsivät). Otin loparit heti, kun löysin työn, jossa sai tehdä jotain mielekästä.
Eli sanoisin, että yritä keksiä jotain, mitä voisit tehdä ja ehdota. Jos ei passaa, vaihda paikkaa. Hirveää viikosta ja kuukaudesta toiseen vain seurata sekuntiviisarin liikettä...
Itse harjaantunut hidastelemaan töissä. Pystyisin tekemään ainakin 30% enemmän töitä, mutta tilauksien määrä vaikuttaa suurimmaksi osaksi työtehtävien määrään. Esimies on antanut ymmärtää, että käsien pitää liikkua ja somettaa ei saa työajalla. Ja jos tilauksia tuleekin yhtäkkiä enemmän, tämä alkaa harkita uutta työntekijää mun rinnalle, koska en muka selviäisi isommasta tilausmäärästä. Minulta kysymättä. Kerran jo kävi näin, ja lopulta tämä uusi sai kysellä multa niitä lisähommia, ja sitten mullakin hommat väheni, kun piti jakaa omiaan. Oli hänellä onneksi muitakin töitä, mitä minun ei sitten tarvinnut hoitaa.
En ole korvaamaton, mun työt pystyy hoitamaan joku muukin kun siihen oppii. Mutta sitten jos uusi alkaa tehdä munkin hommia ja mokaa, niin mun syyksi katsotaan..
Vierailija kirjoitti:
Et tietenkään sano mitään! Et kai ala syömään omaa leipääsi. Keksi tekemistä, pyöri netissä jne. niin minäkin teen :D
Tai jonkun kollegasi, sinähän sanoit että teitä on useampia samaa tyätä tekeviä. Voit toiminnallasi aiheuttaa yhtä hyvin lähdön työkaverille, kuin itsellesi jos tosiaan menet pomolle puhumaan että teillä on liian vähän töitä.
Kouluttaudu ja hae uusi duuni sitten
Joo voit sanoa että täällä on liikaa porukkaa töihin nähden. Saat samalla lpputilin tarpeettomana.