Miestä ei kiinnosta häiden järjestely
Mies kosi minua jouluna ja ehdotti, että menemme naimisiin ensi vuoden talvena. Aloimme yhdessä pohtia vieraslistaa tämän vuoden helmikuussa, mutta siihenpä tuo miehen innostus on jämähtänyt.
Haluaisin pohtia miehen kanssa yhdessä paikkaa, tarjottavia, ohjelmaa, bändiä, kuvaajaa ja kaikkea muuta juhliin liittyvää, mutta mies häipyy paikalta kun yritän näyttää esimerkiksi paikkoja. Hän on hirveän turhautunut, koska kaikki maksaa niin paljon. Aivan kuin hän kuvittelisi, että 90 vieraan juhlat voi helposti järjestää 4000-5000 eurolla.
Ei voi. Bändi (minulle kävisi Spotify-lista mutta miehelle bändi on ehdoton) maksaa 1500 euroa. Ruoat maksavat 3000 euroa. Minä haluan ehdottomasti kuvaajan häihin, mies on tätä vastaan koska hänen mielestään kuvaaja on turha. Kuvaaja maksaa noin 1200 euroa. Miehen mielestä vieraiden ottamat kuvat riittävät. Olen metsästänyt yksin juhlapaikkoja viikon, ja löysin ihan kivan 600 eurolla ja näytin sitä innoissani miehelle. Mies vaan sanoi no joo ja häipyi taas omiin hommiinsa.
Yksikseni kun olen laskenut, olen tullut siihen tulokseen että ehdoton maksimibudjetti olisi 10 000 euroa. Säästämme molemmat yhteiselle häätilille ja molempien vanhemmat antavat avustusta, joten säästäväisesti elämällä saamme kyllä tuon verran kasaan. Mieheni ahdistuu, kun edes mainitsen että tuo olisi varmaan aika realistinen summa. Mies ei kuitenkaan haluaisi elää säästeliäästi, koska hänestä ei ole mitään järkeä tuhlata juhlaan noin paljon rahaa. Samalla hän kuitenkin haluaa perinteiset hääjuhlat eikä esimerkiksi pelkkää ravintolaillallista perheiden kesken, mikä olisi kyllä minulle sopinut.
Mikä hitto tuota miestä vaivaa? En minä haluaisi näitä juhlia yksin järjestää, mutta tällä hetkellä uskon että joudun tekemään kaiken itsekseni! Aina kun yritän edes puhua tulevista juhlista, mies vaikenee ja sanoo ettei hän kyllästyy kohta koko hääaiheeseen, mutta miten voi varata esimerkiksi pitopalvelun jos ei yhtään voi edes puhua koko juhlista?
Hän ei ole koskaan ennen ollut tällainen. Esimerkiksi silloin, kun olemme menossa matkalle hän juttelee ja suunnittelee aivan innoissaan, mitä kaikkea voisimme tehdä. Ärsyttää.
Kommentit (47)
Kysyisin suoraan mikä mättää enkä järjestäisi häitä yksinäni.
Kuvaajasta voi joustaa, siitä ei ole muuta harmia kuin puuttuvat kuvat. Sormuksia ei tarvitse, häämatkaa ei tarvitse, kallista pukua ei tarvitse. Juhlapaikasta, ruoasta, bändistä ei kannata joustaa, ne ovat vieraiden viihtyvyydelle tärkeitä juttuja eivätkä halpoja!
Ei jaksa lukea. Otsikosta vedän johtopäätökseni: no future
Häät ovat niin puuduttavia ja samanlaisia. Käyttäkää rahanne viisaammin .
On varmaan kurja fiilis, mutta toisaalta en edes usko, että montaakaan miestä kiinnostaa hääjuhlien järjestely sekä suunnittelu, siis ihan oikeasti, että satsaisivat paljon aikaa.
Olisiko mies tullut katumapäälle kun huomaa, miten paljon kaikki maksaa?
Ei voi järjestää hääjuhlia jos ei mies osallistu. Laittakaa molemmat lista mitä pitää olla ja priorisoikaa ensin itse ja sitten yhdessä mitkä on must ja mistä voi luopua.
Me saatiin hyvät hääjuhlat 3000 eurolla noin 50 ihmiselle kun paikka oli pitopalvelun kartano järvenrannalla ja mahdollisuus osalle yöpyä, niin paikka ja tarjoilu oli tärkein ja bändistä ja valokuvaajasta luovuttiin. Vaatteet, sormukset oli hankittu joskus aiemmin. Saatiin samaan rahaan DJ illaksi ja kolme tuttua kundia soittamaan vanhaa rautalankaa alkuillaksi, Tallinnasta haettiin juomat. Valokuvaaminen jaettiin kavereille ja paikan koristelu tehtiin itse. Just hyvä kompromissi kun ei jääty kipuilemaan rahanmenoa mutta oli ne kerran elämässä kunnon juhlat.
Vierailija kirjoitti:
Kuvaajasta voi joustaa, siitä ei ole muuta harmia kuin puuttuvat kuvat. Sormuksia ei tarvitse, häämatkaa ei tarvitse, kallista pukua ei tarvitse. Juhlapaikasta, ruoasta, bändistä ei kannata joustaa, ne ovat vieraiden viihtyvyydelle tärkeitä juttuja eivätkä halpoja!
Ei kai kuvaajasta kannata joustaa, muistot ovat ensiarvoisen tärkeitä!
Todella ikävä tilanne, ehkä teidän pitäisi lykätä juhlia ja miettiä, mitä te elämältä haluatte?
En menisi nykypäivänä naimisiin. Se on kuin heittää rahaa roskiin ja kuitenkin erotaan viimeistään 10-v kuluttua kuten nykysukupolvilla on niin tapana.
Yhdessä voi olla ilman Jumalaa tai kirkollisia seremoita. Siinä säästää rahaa kun ei tarvitse miettiä kalliita hääasioita,
Tuttua. Meillä mies oli melko samanlainen. Silti häät oli hänen mielestään jostain syystä pakko saada.
Anna miehen järkätä häät. :) Kato mitä tapahtuu vai tapahtuuko mitään. Se kertoo paljon onko yhteistä tulevaisuutta luvassa.
Avioon pääsee ilman häitäkin. Häät eivät ole pakolliset. Juttele miehen kanssa ja kysy onko hän muuttanut mielensä avioitumisesta koska on noin passiivinen.
Ei normaalia miestä kinnosta häiden miettiminen, fakta on tämä.
No en todellakaan järjestäisi mitään häitä jos mies vaan valittaa. Kuulostaa ärsyttävältä asiakkaalta: parasta pitää saada mutta nuristaan kun siitä pitäisi maksaa
En menisi varaamaan mitään ennen kuin on asiat ja kustannukset listattu yhdessä. Mieluummin siirtäisin häitä kun stressasin että miestä ei kiinnosta ja joudun itse järjestelemään isot juhlat ja mies vetää pään täyteen hääjuhlassa. Kannataalo laittaa kymppitonnia siihen touhuun. Mieluummin maistraatti ja lentokentälle.
Vierailija kirjoitti:
Ei normaalia miestä kinnosta häiden miettiminen, fakta on tämä.
Voisiko normaali mies sitten ymmärtää olla edes haluamatta juhlia?
Kuulostaa ihan normimieheltä. Harkitkaa maistraattia.
Perukaa juhlat.