Mieheni väittää että itse huuhtelemalla korvat voi puhkaista tärykalvon. Itse olen eri mieltä. Kumpi oikeassa?
Huuhtelen korvat vedellä 20ml ruiskulla jos ne menee tukkoon.
Mies väittää ettei pidä itse huuhdella kun voi puhkaista tärykalvon sillä vedenpaineella. Hänen mielestä tärykalvo voi puhjeta vaikka vedenpaine ei ole kovakaan.
Itse olen sitä mieltä et itse huuhtelemalla se vesi ei mene sinne korvaan sellaisella paineella et voisi vahinkoa tehdä. Ruiskussa kun ei ole niin pitkää suutinta ole kos vertaa niihin joita terveydenhoitajat käyttää.
Miten on? Voinko tehdä vahinkoa jos huuhtelen itse? Pitäiskö tässä nyt 1-2 kertaa kuussa juosta terkkariin tän vaivan takia?
Kommentit (2)
Ihan apteekista ostetulla 20ml ruiskulla huuhtelen noin 1-2 kertaa kuussa.
Mulla krooninen korvakäytävän tulehdus molemmissa korvissa ja se töhnä ei tule ulos vaan jää korvaan ja ne menee tukkoon.
Ap
Jos huuhtelet omin käsin ruiskulla, niin ei voi puhjeta. Jos käytät jotain paineilmalaitetta, niin sitten.
Isoin vaara on lähinnä ihon oheneminen, jos huuhtelet liian usein.