Paljonko teillä menee vuodessa rahaa matkusteluun?
Ja nyt nimenomaan matkustelu ulkomaille. Ja mitä kaikkea tuo summa kattaa?
Me teemme vuodessa useamman matkan ns rantaloman. Ne ovat 1-2 viikon mittaisia pääsääntöisesti. Aamiainen-all inclusive. Ja toki jos on all inclusive niin käymme myös muualla syömässä.
Vuodessa rahaa menee noin 10.000€. Sisältää matkan + matkakassan. Käytän vain matkatoimiston pakettimatkoja. Matkustamme pääsääntöisesti low season aikaan edullisesti. Meitä on 2 aikusita, jotka matkustaa, Toki välillä mukana lapset perheineen ja heille olemme kustantaneet matkan. Silloin menee hieman enemmän vuositasolla.
Kysyn tätä, koska kiinnostaa matkustelunne ja siihen käytettävä raha,
Kommentit (35)
Noin 2000, yksi henkilö, viikon matka kolmesti.
Vierailija kirjoitti:
5000-6000 euroa. Tuolla summalla teen 2-3 matkaa. Matkustan yksin joten maksan hotellihuoneesta monta sataa tavallaan ”extraa” kun maksan tyhjästä vuoteesta. Tulisi halvemmaksi jakaa hotellikulut mutta kavereita ei ole.
Pakettimatkoilla maksat tyhjän vuoteen, mutta esim booking: et maksa.
4000-6000 euroa kahdelta henkilöltä vuodessa. Dinkkuja ollaan. Yleensä yksi rantaloma talviaikaan (esim. Thaimaa), kesäisin yksi pidempi reissu Euroopassa, lisäksi keväällä ja syksyllä lyhyempi kaupunkiloma Euroopassa.
Vierailija kirjoitti:
5000-6000 euroa. Tuolla summalla teen 2-3 matkaa. Matkustan yksin joten maksan hotellihuoneesta monta sataa tavallaan ”extraa” kun maksan tyhjästä vuoteesta. Tulisi halvemmaksi jakaa hotellikulut mutta kavereita ei ole.
Minulla olisi kavereita mutta en halua heitä mukaan kiukuttelemaan, kännäämään, määräilemään ja sotkemaan.
12000 € 2 hlöä, mitä milloinkin mieleen juolahtaa. Summa vakio per vuosi, puolet nettopalkastani laitetaan matkusteluun.
Yli 30 000€ on mennyt viime vuosina.
Perheessä 5 henkeä.
Hirveä summa oikeastaan muutta siltikin sen arvoista.
Viideltä henkilöltä 7000-8000 €. Sisältä kotimaassa bensat, satunnaiset yksittäiset hotelliyöt ja mökkeilyn. Sisältää reilun viikon loman ulkomailla. Emme ota valmismatkaa, vaan varaamme itse lennot, huoneistohotellin, syömme lämpimät ruoat ulkona, vuokraamme auton ja maksamme nähtävyyksistä. Kulutamme sen mitä tekee mieli. Rahaa jää kyllä säästöön.
Meniskös Lontoos reissulla 5-600 euroa.
10-15000€. Kaksi aikuista. Sisältää kaikki matkojen kustannukset. Lennot, majoitukset, ruokailut, pääsymaksut, huvittelut, liikkumiset. Aina omatoimimatkoja pl. yksi safari.
Minulla menee noin 1 000 - 2 500 euroa riippuen minne ja miten ehdin matkustaa. Teen pieniä matkoja ja saan majoitukset ystävien nurkista ilmaiseksi, joka auttaa tosi paljon. Kaikissa paikoissa on myös kokkaus- ja pyykkäysmahdollisuus, joka pitää budjetin pienenä. Ilman näitä, matkaan menisi huomattavasti enemmän rahaa. En pidä turistirysistä, joten käyn yleensä matkalla puuhailemassa jotain pientä ja edullista. Museot ja kirkot on pop!
Äkkilähdöt tosi halpoja. Käytämme paljon niitä. 5-6/v 6000-7000€/v
Aamiaiset ja välillä puolihoito sisältyy hintaan.
Dinkkuaikoina 10.000 e vuodessa ulkomaille. Noin 4 viikkoa, 1-6 matkaa vuodesta riippuen. Lisäksi kotimaassa vielä n. 3.000 euroa.
Nyt lapsiperheenä kotimaan matkoja enemmän n. 5.000 e (sukuloimaan, kylpylälomia, hyvipuistoja ja mökkilomia) ja ulkomaille n. 2.000 e vuodessa. Lapsi on niin pieni vielä että reissataan mahdollisimman helposti ja meille sitä on lyhyet, mutta mukavat kotimaan lomat
Noin 5000 euroa kaikkineen kahdelta aikuiselta. Yks Euroopan matka kaupunkikohteeseen n 5 päivää-viikko ja yks n. viikon rantaloma.
Tähän mennessä 150 € / vuosi. Viisihenkinen perhe. Eli kerran ollaan kymmenen vuoden aikana käyty ulkomailla. Ei sekään kyllä lomareissu ollut.
Joku 8 000-10 000€ varmaan. Nelihenkinen perhe. Viikko Kanarialla talvella ja kesällä joku muu reissu. Lisäksi jokunen hotelliyö Suomessa. Välillä kesäreissu on tehty huomattavan halvalla, kun on ostettu lennot ajoissa ja etsitty edullinen hotellimajoitus.
Ollaan päätetty vähentää matkustelua teinien toiveesta. Ovat huolissaan lentomatkojen päästöistä eivätkä muutenkaan jaksa matkustella. Mun työtilanne on taas heikentynyt ja miehellä lomautuksia tiedossa. Pitää säästää.
Jotakin 10 000 ja 20 000 euron välillä/vuosi. Kahden aikuisen matkat vaihtelevat vuosittain, mutta teemme yleensä yhden kaukomatkan ja joitakin pienempiä reissuja. Pakettimatkoja vain poikkeustapauksissa, yleensä suunnittelemme ja toteutamme matkamme alusta loppuun itse.
Meitä on neljä: kaksi vanhempaa ja kaksi teiniä, joista menee jo aikuisen hinta. Matkustamme yleensä yhden 1-2 viikon Euroopan loman, esim. viime kesänä olimme 8 päivää Lissabonissa.
Lisäksi matkustamme 2-3 lähimatkaa, Tallinnaan ja Tukholmaan, joissa yövymme ehkä yhden yön.
Kaikkiaan noihin menee neljältä ihmiseltä viitisen tonnia. Tämä siis kattaa matkat, mahdolliset autovuokrat ja majoituksen ja syömiset.
Varaan aina erikseen matkat ja majoitukset, yleensä vuokraa Airbnb:stä huoneiston, koska kahden erillisen hotellihuoneen hankkiminen on aika kallista ja on ikävää asua perhe puoliksi majoittuneena - huoneistot ovat paljon mukavampia.
Tykkäämme museoista, taiteesta ja kaupungeista, rantalomia emme harrasta. Ruuanlaittokin on kivaa ulkomailla, kun saa tutustua uusiin ruokiin ja aineksiin. Tietysti ison osan aterioista syömme ravintoloissa, mutta pitäisi ihan outona jotain AI-majoitusta - miksi maksaa sellaisesta, jos kerran enimmäkseen syö muualla kuin hotellialueella? Ja hotellille notkumaan en lähde ulkomaille.
Päälle tulee vielä pari, kolme kylpylä/hotellireissua kotimaassa joka vuosi.
Noin 4-5 tonnia vuodessa. Asuntovelkaisena ja teinien vanhempina ei rahat riitä enempään. Viiden vuoden kuluttua on torppa maksettu ja lapsetkin toivottavasti omillaan, päästään sitten taas edullisesti miehen kanssa kahdestaan reissaamaan kuten ennen lapsia.
Vierailija kirjoitti:
Yli 30 000€ on mennyt viime vuosina.
Perheessä 5 henkeä.
Hirveä summa oikeastaan muutta siltikin sen arvoista.
opettaja perheissä tuo on ihan normaalia
5000-6000 euroa. Tuolla summalla teen 2-3 matkaa. Matkustan yksin joten maksan hotellihuoneesta monta sataa tavallaan ”extraa” kun maksan tyhjästä vuoteesta. Tulisi halvemmaksi jakaa hotellikulut mutta kavereita ei ole.