Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Velka-ongelma 19-vuotiaalla

Anogll
30.04.2018 |

Hei. Olen siis 19v nuori. Mulla alko ongelma 18v puolivälissä kun jouduin ottamaan ensimmäisen pikavippini kun Työttömyyskorvausta en saanut 2 kuukauteen, eivätkä myöntäneet opintotukea vaikka asianmukaiset hakemukset oli tehty ja koulussa oltu paikalla aina.

Siitä sitten kehittyi nopeasti lainojen ja vippien kierre mun elämässä.. Jokainen vippi ja laina oli sitä varten, että saisin edelliset maksettua pois. Noin 6 pikavipin ja 1 luottokortin jälkeen yritin vielä kaikkeni. Kävin koulua, töissä ja tein kaikennäköstä hommaa että pystyisin maksaan perintäyhtiöille 700e/kk (n.40% siitä korkoa).

Nyt on tilanne se, että olen työtön mutta vielä koulussa kuukauden verran jolloin pääsen töihin jotka minua jo odottaa. Olen yrittänyt 3 pankista ja 6 eri lainojen yhdistämis palvelusta hakea lainaa että ne vois yhdistää. JOLLOIN saisin maksettua kaiken pois 100e/kk
Ilman sairaita korkoja. Kaikilla on tosin ongelmana, että en ole täyttänyt 20 tai 21 vuotta.

Täytän siis 20v vasta muutaman kuukauden päästä ja mulla meni ensimmäinen maksu just käräjille ja se pitäis hoitaa..

ELI kysymykseni siis on, että onko mitään palvelua tai mahdollista pankkia,rahalaitosta, rahoitusyhtiötä joka pystyisi järjestämään 19-vuotiaalle LUOTTOTIEDOLLISELLE (näiden takia taistelen) lainojen yhdistämiseen lainan?
Haen siis n. 4500 euroa jolla saisin kaikki velkani maksettua pois.

Olisiko kellään neuvoa?

T.anogll

Kommentit (22)

Vierailija
1/22 |
30.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

En osaa valitettavasti vastata kysymykseesi, mutta voit ottaa yhteyttä perintätoimistoon ja pyytää velkajärjestelyä. Luuletko että voisit saada lainan joltain sukulaiselta parin kuukauden ajaksi niin että välttyisit maksuhäiriöltä? Mikäli niin tehkää viralliset lainapaperit asiasta.

Tsemppiä!

Vierailija
2/22 |
30.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän tuollainen 4,5 kiloa ole edes paha. Siis eikö sinulla tällä hetkellä ole mitään tuloja vai miten? Itselläni hieman yli 5 kiloa ja ihan työttömänä niitä lyhentelen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/22 |
30.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinuna muuttaisi kesäksi opiskelijoilta vapautuvaan soluasuntoon Helsinkiin ja tekisin töitä kahdessä vuorossa! Sillä maksettu, kun ei kuluta elämiseen kuin välttämättömän!

Vierailija
4/22 |
30.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voisit yrittää anoa ehkäisevää toimeentulotukea.

Vierailija
5/22 |
30.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ota yhteyttä Takuusaatiöön tai kaupungin talous- ja velkaneuvontaan. Selvitä myös, myöntääkö asuinkuntasi sosiaalista luototusta. Nämä velka-asiat voi olla melko kinkkisiä, siksi asiantuntijoilta kysyisin neuvoa.

Vippifirman neuvoja en ensimmäisenä kuuntelisi, sillä heidän tehtävänsä on maksimoida voitot. Moraalilla ei sen toiminnan kanssa ole mitään tekemistä.

Vierailija
6/22 |
30.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, eli tällä hetkellä mulla on vain toimeentulotuki. Työt alkavat ens kuussa.

Ei ole muita kuin yksi sukulainen jolta olisi mahdollisuus lainata,mutta hänelläkin on just tällä hetkellä taloudellisesti hankalaa joten sekin vaihtoehto on suljettu pois.

Eniten mua ärsyttää tän 1.5 vuoden taistelun jälkeen se, että myöhästyn kuukaudella..

Ja perintäyhtiöille on soiteltu ja venytelty nyt niin paljon, että laittovat just ensimmäisen käräjille. Enää eivät odota.. tietenkin siihen menee sit se toinen kuukausi, että saan palkan. Joten periaatteessa jää 2kk vajaaksi.

Harmittaa niin perhanasti, kun mulla olis niin helppoa maksaa 100-300e/kk noi pois mutta ku en millään pysty nykyseen 800e/kk ja niistäkin suurin osa sitä korkoa..

Koitin jotain yksityisiäkin palveluita missä yhdistetään kaksi yksityishenkilöä ja sitten siinä saa lainan. Mutta sielläkin... 20v ikäraja.

Itsekin mietin, että summa ei ole niin "hirveä". Tilanne on vaan nyt sellanen :(

T.anogll

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/22 |
30.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voiko se yksi sukulainen tulla takaajaksi pankin lainalle?

Vierailija
8/22 |
30.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Avaa fund raising sivu. Esim. Just Giving tms. Tiedostan, että hiukan tollo idea, mutta miksi et kokeilisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/22 |
30.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lainojen yhdistämispalvelu, velkaongelma.

Vierailija
10/22 |
30.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vielä yksi, tarkkaan harkittu vippi, että saat palkan ja täytät vuosia?

Onko ketään kaveria joka voisi lainata edes osan? Myy kaikki mahdollinen jne. 800 euroa ei ole mikään iso summa. Sen voisi saada kasaan pienistä puroista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/22 |
30.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Voiko se yksi sukulainen tulla takaajaksi pankin lainalle?

Ei. Kenellekään ei missään tapauksessa voi suosittaa takaajaksi lähtemistä. Itse en edes viitsisi pyytää koskaan ketään takaajaksi. Enkä suosittele muillekaan.

Vierailija
12/22 |
30.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensin kysyisin sukulaisilta. Jos esim vanhemmilla ei ole rahaa, heillä voi olla mahdollisuus saada pankin joustoluotto tai Visa luotto. Sinä tietysti maksaisit heille. Niissä kulut ja korot jäävät selvästi alle 10 prosenttiin pääomasta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/22 |
30.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Voiko se yksi sukulainen tulla takaajaksi pankin lainalle?

Ei. Kenellekään ei missään tapauksessa voi suosittaa takaajaksi lähtemistä. Itse en edes viitsisi pyytää koskaan ketään takaajaksi. Enkä suosittele muillekaan.

Tuo laina on kohtuullisen pieni. 300 eurolla kuussa se on maksettu puolessatoista vuodessa, koroista riippuen. En minäkään takaisi kymmenien tuhansien lainoja.

Vierailija
14/22 |
30.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Soitat käräjille ja kerrot tilanteesi. Ota myös yhteyttä SOSIAALITYÖNTEKIJÄÄN, ja pyydä tapaamista kiireellisesti. Kerro, että haluaisit harkinnanvaraista toimeentulotukea tuon yhden vipin verran, jotta luottotietosi eivät menisi. Kerro samalla, että pääse töihin. Samalla tee sosiaalityöntekijän kanssa suunnitelma velkojen takaisinmaksusta ja sovi uusi aika syksylle, jotta voitte yhdessä katsoa miten tilanteesi on edennyt. Tärkeintä on katkaista velkakierre nyt heti ja on hienoa, että taistelet luottotietojesi puolesta.

Ja jos nyt käy niin, että tuo yksi vippi menee ulosottoon ja saat luottotietoihin merkinnän, niin älä missään nimessä anna muiden vippien mennä ulosottoon. Eli jos tästä nyt tulee merkintä, niin jatkat muiden maksamista sovittuun tapaan. Kesällä kun pääset töihin, maksat ENSIN vuokran, sähkölaskun, vakuutukset ja puhelinlaskun. Sitten varaat 200e ruokamenoja varten JA kaikilla lopuilla maksat mahdollisimman paljon pois pikavippejä. Eli kaikista ne minimit ja sen jälkeen jäljelle jäävilla rahoilla tärkeysjärjestyksessä loput pois. Jatkat tätä niin kauan, että saat kaikki vipit maksettua. Tiukkaa se varmasti tekee, mutta lopussa kiitos seisoo.

Jos luottotietosi siis menevät, niin maksa ylijäävillä rahoilla sitä vippiä, josta luottotietosi menivät. Saatuasi sen maksettua saat merkinnän luottotietoihisi, että merkinnän aiheuttanut lasku on maksettu. Se helpottaa elämääsi huomattavasti ja siksi on myös tärkeää, että et anna muiden vippien mennä käräjille asti. Muutama vuosi ja merkintä lähtee pois, eli hoida nyt asiasi fiksusti.

Jatkossa kun tulee ongelmia, niin otat yhteyttä sosiaalitoimeen. Kerro, että sinulla ei ole läheisiä, jok auttaisi ja tarvit nyt aikuisten apua. Älä jää yksin!

Olet nyt hienosti hoitanut asioitasi - koitat nyt vielä jatkaa ja jaksaa taistella! Tsemppiä :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/22 |
30.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuori autoton ihminen ei tarvitse tässä tilanteessa vakuutuksia. Kommentti ylemmälle.

Vierailija
16/22 |
30.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkialta vipit otettu, tarkkaan harkittu otettu viime kuussa edellisten maksuun... Mutta sitten meni käräjille ja tuli hurjasti myös lisäkuluja ja kaikennäköstä joten ei rahat vaan yksinkertaisesti riittäny.

Toi asuntola/työskentely kuuri toimisi, jos ei olisi perhettä mistä pitää huolta. Kädet täynnä töitä ilman töitäkin.

Hirveästi hävetti kysyä sukulaiselta, että voiko hakea lainaa mulle. Vihdoinkin uskalsin sen tehä, mutta hänellä oli jokin pieni remonttilaina siinä vireillä jotenka ei uutta nyt saa. Umpikuja näyttäs olevan, vitsi kun noi auktoriteetit ois inhimmillisiä ja kuuntelis, esim jos lupaisin että maksan, mutta ens kuussa.

Voi kun ei ole ihan tälläinen tämä maailma :).

Tästä huolimatta, musta tuntuu että sain hyvän opetuksen. Vaikka miten huono olis tilanne, älä koske pikavippeihin..

Selvittelin asiaa ja periaatteessa riittää jopa jos maksan pääomat + erääntyneet korot jotka olis yhteensä vaan 3000 euroa..

Olisinpa viime vuonna tienny, et mun luottotiedot on 3000 eurosta kiinni, niin olis kyllä säästänyt.

Kiitos kovasti kaikille ehdotuksista, en ole vielä täysin 100varma mitä teen. Yritän vielä jostain ainakin, kun en tykkää luovuttaa..

-anogll

Vierailija
17/22 |
30.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistä perheestä huolehdit?

Vierailija
18/22 |
30.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä opetus todellakin. Toivottavasti esimerkistäsi ottaa joku muukin vaarin. Sinulla näyttää olevan asiat hyvin hallussa, jatka samaan malliin äläkä luovuta. Paljon tsemppiä ja hyvää vappua :)

Vierailija
19/22 |
30.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Periaatteessa en haluaisi suositella tuossa tilanteessa olevalle henkilölle enää yhtään uutta pikavippiä, mutta jos olet oikeasti varma siitä, että voit saada asiasi lähitulevaisuudessa kuntoon, niin on ehkä hyvä olla tietoinen siitä on pari paikkaa, mistä on 19-vuotiaana voi olla mahdollista saada vippi. Toki tuo nykyinen taloustilanteesi aiheuttaa ongelmia lainan saamiselle, mutta jos olet kaikki muut vaihtoehdot jo kokeillut, niin täällä pieni lista noista mistä voi saada pikalainan 19-vuotiaana. Mistäkään noista ei kyllä yksittäisenä voi saada 4.5 tuhannen euron lainaa, mutta ehkä saat jostain muualta osan kokoon (jos nyt joku noista lainaa)?

En siis varsinaisesti suositelle tätä vaihtoehtoa, mutta jos toinen vaihtoehto on se, että luottotiedot menee varmasti, niin ehkä tätä on pakko harkita. 

Vierailija
20/22 |
30.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olipa surkeata kielioppia itseltäni tuossa edellisessä viestissä, pahoittelut, mutta ehkä pointti tuli siitä huolimatta selväksi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme yksi