ahdistaaa, pitäskö aloittaa lääkkeet?
Neljän kuukauden ajan olen saanut paniikkikohtauksia ja olen niiden lisäksi lähes koko ajan ahdistunut. Mitään en saa tehtyä, elämä odotustilassa. Alko maistuu. Välillä kuitenkin hyvä olo, joka antaa toivoa.
Lääkärillä juostu ja tutkittu. SSRI-lääkkeet on määrätty jo, mutta en ole niitä vielä syönyt, ku en oo halunnut. Pitäisikö? Oonko tyhmä ja piinaan vaan itseäni? Haluaisin hoitaa tän ongelman itse, mutta elamantilanne edellyttäisi nyt kuntoutumista omaksi itsekseni aika nopeasti. Enkä mä tiiä pystynkö siihen ite niin nopeasti.
Kommentit (3)
Alan saamaan kyllä keskusteluapua, mutta en kovin kauaa aikaa sitä saa, tästä elämäntilanteesta johtuen just. Siks pitäs päästä kuntoon. Enkä tiiä luotanko siihen että se keskusteluapu yhtäkkiä tän ratkaisisi, kun ei ole pitkäkestoista.
itsekin olen melko lääkevastainen, mutta kyllä tuossa tilanteessa aloittaisin. Kynnys on korkea, mutta aika varmaa on että ilman lääkkeitä et tilanteesta voi selvitä.
-kakkonen
rasitat elimistöäsi aivan turhaan nyt noilla paniikeilla, lääkkeet saattaisivat helpottaa oloasi. Saatko myös keskusteluapua nyt tai myöhemmin? Eli jos oisin sinä niin aloittaisin kyllä lääkkeet. Voit päätyä tosi huonoon jamaan jos vaan piinaat itseäsi.