Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pakkotyölaki ei takaa potilasturvallisuutta

Vierailija
17.11.2007 |

Tämä laki mahdollistaa sen että kuka tahansa terveydenhuollon ammattihenkilö voidaan työmääräyksellä pakottaa töihin riippumatta siitä onko hän irtisanoutunut, muusta syystä työelämän ulkopuolella tai muualla töissä.



Käytännössä siis jokainen hoitoalan koulutuksen käynyt on tämän lain piirissä. Olitpa sitten eläkkeellä, hoitovapaalla tai ollut kymmenen vuotta jo muulla alalla. Onko tässä mitään järkeä. Nyt jo kuulee uutisia kuinka esim. kouluterkkareita on siirretty ensiapuun parin päivän perehdytyksellä. Siinä ei ole potilasturvallisuudesta tietoakaan. Ihan sama kuin joku kadunmies laitettaisiin sinne töihin.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
17.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

koske kuin irisanoutuneita?

Vierailija
2/7 |
17.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta kuka tietää mihin tämä vielä menee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
17.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta on TYÖNANTAJAN velvollisuus huolehtia että töissä on riittävästi henkilökuntaa. Kyllä niitä hoitajia on muitakin kuin tehyläisiä. Keikkafirmat välittävät työvoimaa ja osassa Suomea hoitajia on jopa työttömänä.



Tällainen pakkolaki saa vaan hoitajat entistä kiukkuisemmiksi. Hoitajilta on viety ihmisoikeudet.

Vierailija
4/7 |
17.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


ja pikkuhuomautuksen. th=sh eli ei se nyt ihan kadunmiestä vastaa kuitenkaan. terkkaritkin ovat opiskelleet sairaanhoitajiksi ja vielä puoli vuotta omaa alaa päälle.



teholla/päivystyksessä kaikilla on perhedytysaika, olit sitten minkä tason hoitaja tahansa.

Vierailija
5/7 |
17.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tämä perehdytysaika on todellisuudessa hirveän lyhyt. Oli tämä terkkari ihmetellyt EKG-koneen kanssa että onko näillä piuhoilla joku tietty järjestys... Ilmeisesti tämä terveydenhoitaja ei ollut ihan äsken valmistunut.

Vierailija
6/7 |
17.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Porukka lähtee vetämään, koska valtio ei anna terveydenhoitoon (eikä palkankorotuksiin) rittävästi rahaa. Työnantajan pitäisi värvätä satoja ja tuhansia hoitajia keikkafirmojen kautta töihin, joihin moniin pelkkä perehdytys vie paljon aikaa.



Se on helppo sanoa, että muuttukaa työvoimaksi kun ei itse tarvitse muuttua.





Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
17.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

veemäisessä ja epäreilussa välikädessä tässä tilanteessa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan viisi