Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kaiholla muistelen aihe vapaan ja vauvan keskustelun alkuaikoja

Vierailija
31.03.2018 |

Nykyisin en pääse kuin toiseen tai kolmanteen kommenttiin keskusteluissa ja täytyy todeta, että taas on ihmisiä jotka eivät tajua keskustelun pointtia.

Olen ollut av:llä joskus ihan alkuaikoina ja vielä kymmenisenkin vuotta sitten meininki oli ihan ok. Keskustelijat olivat fiksuja, asiallisia, kohteiliaita. Mietin, että mistä tämä johtuu.

Silloin alussa kaikilla ei ollut pääsyä nettiin kuten nyt. Piti olla asioista kiinnostunut, tarvita nettiä työn puolesta ja yleensä vähän varakkaampikin että nettiin pääsi ja oli käytössä tietokone myös vapaa-ajalla.

Uskoisin myös, että ihmiset jotka eivät kirjoittaneet ja esiintyneet työkseen eivät aluksi edes uskaltaneet mitään kirjoittaa. Kaikki näkisivät, että elämän kova koulu on ollut suurin opettaja ja ei ihan suju. Nyt tällaisia pidäkkeitä ei ole.

Mutta kyllä mun on ikävä sitä aikaa. Nyt pitää sulkea keskustelu alkuunsa, ei voi mitään. Ajatuksia eivät vaihda enää vain fiksut ihmiset vaan kaikilla on pidäkkeetön pääsy purkaa ajatuksiaan. Surullista.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme viisi