Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Äänioikeus kuuluu vain asevelvollisuuden suorittaneille

Vierailija
23.02.2018 |

Kannattaisin itse vapaaehtoista kansalaispalvelua jossa harjoitellaan ryhmänä toimimista, ympäristön huoltoa ja ensiapua sekä päälle jokin erikoiskoulutuskausi sisältäen nykyisen kaltaisen siviili- tai asepalveluksen, palkkiona kansalaiselle äänioikeus ja pieni perustulo loppuelämäksi (ellei luovu kansalaisuudesta). Palvelusta suorittamattomille tulisi ylläpitää jokin nykyisen kaltainen sosiaalitukijärjestelmä, tosin toivottavasti paljon paremmin toimivana, mutta en tiedä miksi heillä pitäisi olla täysi äänioikeus. Samalla enemmän asioita pitäisi tuoda täyden äänioikeuden äänestyksien piiriin, lähinnä epäluottamuslauseet isoja päätöksentekijöitä kohtaan ja näiden päätöstentekijöiden palkkioista määräämiset.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
23.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli äänioikeuden saanut rajattu porukka voisi yhdessä äänestämällä sopia kaikkea paskaa muiden niskaan. Mahtaa olla hieno sosiaaliturva

Vierailija
2/4 |
23.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne harvat jotka eivät ole käyneet esim. armeijaa ovat niitä fiksuimpia lähipiirissäni. Suuri osa armeijasta käynneistä ovat niitä, jotka tekevät sitä mitä käsketään ja jättävät syvällisemmän ajattelun elämästään. Mutta sitähän tämä maailma kaipaa, lisää lampaita, niitä kun on niin helppo hallita/hyväksikäyttää esim. sodissa jossa raha onse joka liikuttaa joukkoja. Eli kyllä ap, äänioikeus vain näille!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
23.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap, jäät nyt pahasti puolitiehen.

Kansalaispalveluksen ohessa äänestysoikeus pitäisi rajata myös niihin, jotka synnyttävät, kasvattavat ja elättävät vähintään kaksi lasta - koska väestö vanhenee ja Suomen taloudelta putoaa pohja pois ilman tulevaisuuden veronmaksajia ja työntekijöitä.

Lisäksi äänioikeus pitäisi ottaa pois jokaiselta, joka syyllityy mihinkään rikolliseen.

Kolmas rajaus voisi olla, että yhteisien varojen käytöstä voivat päättää äänestämällä vain sellaiset, jotka ovat nettoveronmaksajia eli saavat yhteiskunnalta vähemmän tukia kuin mitä itse maksavat veroja. Miksi pitäisi antaa päätöksenteko-oikeus sellaisille, jotka käytännössä päättäisivät MUIDEN kekoon kantamien panostusten käytöstä?

Esimerkiksi työttömät ja eläkeläiset eivät siten saisi äänestää.

Voipi olla, että äänioikeus jäisi noin puolelle miljoonalle kansalaiselle.

Mutta mietipä, mitä siitä seuraisi niille, jotka eivät voi vaikuttaa politiikan kautta? He pyrkisivät sitten vaikuttamaan muilla tavoin. Kansalaisaktivismi, jopa terrorismi ovat epätoivoisten ihmisten vaikuttamistapoja, koska politiikan kautta rauhanomaisesti he eivät saa ääntään kuuluviin.

Joten ei ap pieni, kyllä se on ihan hyvä asia, että äänioikeus on yleinen ja yhtäläinen. Emme haua muuttua takaisin harvainvaltaiseksi kehitysmaaksi. Jopa Suomen kansalaissodasta tiedetään, että yksi iso tekijä oli kuntien päätösvallan keskittyminen rikkaimmille maanomistajille, duunareilla ja torppareilla kun ei ollut kunnissa äänioikeutta, vaikka valtiollisissa vaaleissa olikin. Perehdypä ap vähän historiaan, tämä avaa mielenkiintoisia näkökulmia siihen, mitä harvainvalta voi synnytää.

https://yle.fi/uutiset/3-10043851

Vierailija
4/4 |
23.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Eli äänioikeuden saanut rajattu porukka voisi yhdessä äänestämällä sopia kaikkea paskaa muiden niskaan. Mahtaa olla hieno sosiaaliturva

Aloittaja kyllä selitti että tässä yhteydessä "asevelvollisuus" olisi kaikkia koskeva kansalaispalvelu ja oikeastaan tuo kuulostaa minusta oikein hyvältä idealta, harmi että olemassa olevien rakenteiden purkaminen ja siirtyminen tuohon systeemiin ei taida olla mahdollista, kun ei siirtymiseen ole haluja.