Mitä mieltä olette ihmisestä, joka ei halua asioida yrityksessä jos mainoksissa ym. on kirjoitusvirheitä?
Jos vaikka kahvilassa on myynnissä "korva puusti", "voi silmä pulla", kolmio leipä" jne.
Kommentit (12)
Ainoa oikea tapa toimia. Miksi joku firma saisi toimia noin ja vielä saada asiakkaita sen lisäksi? Ei todellakaan. Aivan törkeää toimintaa.
Onko tämä lukihäiriöisten syrjintää! :D
No ei, jos ei kyseessä tosiaan olisi joku yleinen dyslektikkojen cafe niin jättäisin itsekin väliin.
Minusta tuo on kyllä turhaa narinaa ja itsekorostusta. Mainoksen viesti ei jää ymmärtämättä, eikä pullanmyyjän ammattitaito juurikaan liity yhdyssanoihin. Tuolla ei ole mitään muuta tarkoitusta kin kertoa muille, että olenpa minä tuotakin erinomaisempi.
Mutta itsepähän jää ilman kahviaan. Ainoa, joka kärsii on tämä tyhjänboikotoija.
Jos ei osaa yhdyssanoja, ei osaa keittää kunnon kahviakaan.
Jos yrittäjä ei kunnioita asiakkaitaan sen vertaa että vaivautuisi kirjoittamaan oikein, en minä viitsi sille rahojani kantaa. Vaikka olisi lukihäiriöinen, voi tarkistaa netistä sanojen oikean kirjoitusasun.
Opiskelupaikkakunnallani eräs leipomo mainosti: "Myös keliaatikon tuotteita". Jos osaaminen on tuolla tasolla, ei kyllä keliaakikko uskalla mennä testaamaan onko jotain muutakin ymmärretty väärin kuin kirjoitusasu. Kuten nyt vaikka se että gluteenittomia tuotteita ei saisi valmistaa samoissa tiloissa kuin tavallisia...
Kyllähän ne kirjoitusvirheet vähän äidinkieltään opiskelleen korkeakoulutetun silmiin sattuu. Lähinnä sellaisista yrityksistä tulee sellainen ''duunarifiilis''. En tosin ole jättänyt tähän mennessä käymättä, mikäli on ollut jotain asiaa liikkeeseen. Toisaalta en ole se kauhein kielinatsi, mutta varsinkin helpot yhdyssanavirheet sattuvat sydämeen.
Kyllähän se herättää epäilyksen onko vaikka jokin hygieniapassi kunnossa.
En kuitenkaan ole turhan tarkka ja kahvilaan/ravintolaan astuminen ei ole tuosta kiinni:D
En ole törmännyt noin räikeisiin kirjoitusvirheisiin noissa yhteyksissä. Tosin olen jättänyt hakematta työpaikkaa jonka ilmoitus oli ihan järkyttävän huolimattomasti tehty.
Vierailija kirjoitti:
Minusta tuo on kyllä turhaa narinaa ja itsekorostusta. Mainoksen viesti ei jää ymmärtämättä, eikä pullanmyyjän ammattitaito juurikaan liity yhdyssanoihin. Tuolla ei ole mitään muuta tarkoitusta kin kertoa muille, että olenpa minä tuotakin erinomaisempi.
Mutta itsepähän jää ilman kahviaan. Ainoa, joka kärsii on tämä tyhjänboikotoija.
Tuskin nykyään missään kirjoitukset voi olla yhden ainoan ihmisen vastuulla.
Jos yrittäjällä on vajausta jossain suhteessa, on syytä käyttää palvelua/tuttavaa asioiden selvittämiseen.
Jätän itse väliin. Tympii kun ei osata yhdyssanoja tai kirjoittaa päivämääriin sitä toistakin pistettä. Antaa huolimattoman, suurpiirteisen, yksinkertaisen ja ihan vaan osaamattoman vaikutelman.
Vaikka tuo ei ehkä kovin iso asia olekaan, kyllähän tuo antaa jokseenkin huolimattoman ja ammattitaidottoman kuvan lafkasta. Mainontaankin pitäisi panostaa. Pitäisi olla aika erinomaiset pullat, jotta tuollaiseen kahvilaan pistäytyisin.
Muuten: itseäni häiritsee monien kahviloiden tapa merkitä tuotteensa sanalla "vähälaktoositon". Eihän se edes tarkoita mitään!
No antaahan tuo sellaisen kuvan, että siellä on töissä vain vajaaälyisiä.