Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vertaistukea / neuvoja klamydiaan

Sairas
19.01.2018 |

Olen siis nuori aikuinen nainen, ja saanut vastikään tietää todetusta klamydiatartunnasta. Ennen kuin alatte tuomitsemaan niin kyllä, olen hyvin tietoinen että käyttämällä kumia olisin säästynyt tältä kaikelta, mutta tehtyä ei voi enää muuttaa. Humalassa tulee tehtyä todella tyhmiä asioita.

Eli siis muutama viikko sitten harrastin suojaamatonta seksiä erään miehen kanssa, joka väitti että on puhdas. No, sitten seuraavan päivänä oli taas uusi mies, kuitenkin kumin kanssa. Ja siitä viikon päästä vielä seuraava, ilman kumia. Tämän jälkeen sain tietää että sillä ensimmäisellä miehellä oli ainakin aiemmin ollut klamydia, ja niinpä soitin terveyskeskukseen ja sain lähetteen testeihin. Pari päivää kului ja sain tiedon positiivisesta klamydiasta. Noh, antibiootit on nyt syöty ja asia siis hoidettu. Kaikille näille miehille on myös infottu tartunnasta ja homma on siltäkin osalta kunnossa.

Ongelmana on vaan se etten millään meinaa päästä yli tästä tartunnasta. Koen itseni likaiseksi ja saastaiseksi. Arvottomaksi paskaksi. Alkoholi maistuu ja kaverit ovat kyselleet vointiani. En vain uskalla kertoa tästä kenellekkään, tiedon leviämisen pelosta. Kaiken lisäksi pelkään nyt että olen saanut muitakin tauteja, kuten esimerkiksi hivin joka näkyy testeissä vasta 3 kk kuluttua. Ahdistaa todella paljon enkä saa nukuttua. Kehitän varmaan vielä jonkun seksikammon tästä.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
20.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisit käyttänyt kumia.

Vierailija
2/6 |
23.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Seuraavalla kerralla paremmin. Sinun pitää vaan oppia, mikä on luonnollista. Jos siitä huolimatta tuntuu, että yhden yön juttuja on liikaa ja riskikäyttäytyminen jatkuu (varsinkin alkoholin kanssa), niin sitten pitää miettiä että alkaako etsiä vakituista turvallista kumppania vai ryhtyykö alko- tai seksilakkoon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
23.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä nyt ihan epätoivoon vaivu! Et ole yksin tuon asian kanssa ja ole iloinen siitä että sait hoidettua tuon taudin pois. Hoitamattomana klamydia voi saada paljon vahinkoa aikaan. Ja jos sinusta tuntuu kurjalta mieti miltä siitä miehestä tuntuu joka sinulle tuon taudin antoi.

Vierailija
4/6 |
23.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei se ole niin vakavaa. Hyvä että ilmoitit kumppaneille. Joskus klamydia voi olla oireeton eikä ole tietoa siitä koska tartunta on saatu. Eli asiat olisi voineet olla huonomminkin.

Vierailija
5/6 |
23.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

..ja klamydiastakin pääsee yli,henkisestikin.Ite sairastin tuon nuoruudessani eikä miään jälkiongelmia esim hedelmällisyyden kanssa ole ollut.Ensi kerralla vähemmän alkoa,enemmän kumia.

Vierailija
6/6 |
28.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vältä liikaa alkoholinkäyttöä. Jos mies edes ehdottaa seksiä ilman kondomia niin unohda. Ilman kondomia ehdottava harrastaa sitä myös muiden kanssa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kahdeksan kaksi