Häkkänen esittää hallitukselle perustuslain muuttamista kiireellisesti tiedustelulakien vuoksi
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
Häkkänen ei pidä kuitenkaan ilmeisesti mitään kiirettä korruptoituneen valtakunnansyyttäjän erottamisessa?
Kaipa noi tiedusteluhässäkät oli ennen Nissisen pelleilyä.
Mutta kyllä siihenkin olisi hyvä päätös saada.
"Häkkänen kertoo tiedotteessa, että Suomen turvallisuustilanteen muutokset ja tarve varautua kansallista turvallisuutta uhkaavaan toimintaan muodostavat poikkeuksellisen tilanteen ja siksi perustuslakia on muutettava kiireellisesti."
Kyllä Suomen (sisäiseen)turvallisuuteen olisi paljon paremmin vaikuttanut Häkkäsen oman puolueen sisäministerin ero, viime elokuun jälkeen.
Vierailija kirjoitti:
https://yle.fi/uutiset/3-10024875
Tästä se alkaa. Isoveli valvoo kuin 1984.
Kokoomus haluaa kaikille mikrosirut, ettei poliisin tarvi tehdä enää mitään.
Pakko sallia, kun karvavauvat melskaavat ja unohtelevat käsikranaatteja mihin sattuu
Joo, ei ainakaan meikäläisellä ole mitään salattavaa. On hyvä jos saadaan terror-iskuja estetty tiedustelulakien ansiosta.
Tai vaikka jos joku suomalainenkin on myymässä tärkeää puolustuksellista tietoa ulkomaille, niin linnaan vaan.
Tuntuu siltä, että tämän palstan hörhöille Kokoomus on pahempi roisto kuin terroristit ja venäläiset vakoilijat yhteensä.
Häkkänen ei pidä kuitenkaan ilmeisesti mitään kiirettä korruptoituneen valtakunnansyyttäjän erottamisessa?