miksi lastani kiusataan leikkipuistossa?
lapsi on siis 3,5 v tyttö ja jostain syystä joutunut jo nyt kiusaamiskierteeseen. tai kierrehän syntyy siitä kun joku aloittaa sen hiekan heittämisen niin tyttö itkee ja muutkin alkaa heittää ja lopulta meidän tyttö alkaa tahallaan ärsyttää muita ja taas kiusaaminen jatkuu. onko tuo joku ikäjuttu? ahdistavaa katsella äidin näkökulmasta :((
Kommentit (9)
oma lapsesi tekee ei ole provosointia. Vain se että kiusaajan tekoon puututaan heti, auttaa
Vanhempien puuttuminen ja asennekasvatus ovat ne avainsanat. Eli muiden äitien kanssa vain miettimään toimintamalleja.
erilaiset näkemykset. yksi sanoo lukeneensa kasvatuskirjasta että lapset ratkaisee riidat itse... tämän äidin lasta joskus vähän komennan mut eihän se äiti siitä tykkää tietenkään. mietin jo että pitäisi kai jonkin aikaa yksinkertaisesti vaan äitien olla KOKO AJAN ohjaamassa hiekkalaatikolla. mut äidit on siitäkin eri mieltä että tarviiko äitien varsinaisesti leikkiä. itse kyllä tykkään tehdä hiekkakakkuja ja muuta. uh joskus miettii oisko helpompio jos muksu ois tarhassa, ei ainakaan tietäisi mitä siellä tapahtuu eikä turhaan pahoittaisi mieltänsä. t:ap
aikuisten tehtävä ohjata.
Minä puutun lasten välisiin kahnauksiin vaikkei oma lapsi olisi osallisena ja vaikka kahnareilla joku valvoja sattuisi olemaan paikallakin. Kun asiat selittää lapsille niin, ettei kenellekään tule nolo-olo, uskon lasten vanhempienkin ymmärtävän puuttumiseni. Jos ei ymmärrä, pitäisi heidän oppia tilanteesta jotain.
kun sen ketä kiusataan :( sitten helposti se kiusattavan äiti joutuu ohjaamaan sekä kiusaajaa että kiusattavaa tuossa tilanteessa.
eikä varsinkaan kuunnella tuota sinun säälittävää ininääsi.
Kummaa porukkaa teidän puistossa. Kyllä niissä puistoissa missä me ollaan käyty jokainen vanhempi puuttuu lapsensa tekoihin jos tekee tuhmiaan, kiusaa tms.
ja oikeasti taustalla voi olla se näkemys että lapset setvii itse omat riitansa!
on myös mietittty yhdessä että lisääkö se sitä kierrettä. että jääkö sitten tyttöni odottamaan aina että äiti puuttuu. kun ne tilanteet kehittyy selkeästi aina saman kaavan mukaan, ja lopultahan tyttö itse provosoi muut kiusaamaan. miten noin pienillä voi olla jo valmiit kaverit joiihin ei yksi tyttö enää mahdu :( t:ap