Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Hyviä kokemuksia yrittäjyydestä - onko niitä?

Vierailija
19.12.2017 |

Olen ollut pitkällä sairauslomalla mutta vihdoin päässyt niin hyvän hoidon piiriin, että olen toiveikas sen suhteen, että voisin vielä kuntoutua ainakin jossain määrin työkykyiseksi.

Kuitenkin seurattuani uutisia ja keskustelua nykyajan työelämästä pelkään, etten siinä viidakossa enää selviäisi tai että minua sinne pitkän tauon jälkeen edes huolittaisiin, etenkään kun en enää ihan nuorimmasta päästä ole.

Minua on alkanut todella paljon kiehtoa ajatus yrittäjyydestä mutta olen kuullut lähinnä vain, että on sulaa hulluutta edes harkita sitä - hankalaa aloittaa, kamalat riskit, liian stressaavaa.. Mutta ei tuo toisillekaan työskentely juuri sen paremmalta vaikuta!

Haluaisinkin kuulla vaihteeksi hyviä kokemuksia yrittäjyydestä, joko omakohtaisia tai lähipiiriin perustuen, jos joku haluaisi jakaa :) Miksi *kannattaisi* ainakin kokeilla yrittäjyyttä - ja onko sitä "helppo" kokeilla? En siis tarkoita, ettei se saisi edellyttää paljon kovaa työtä - varmasti vaatii, mutta miten nuo riskit? Ajattelen omalla kohdallani lähinnä toiminimellä tehtävää työtä teksteihin ja IT-alaan liittyen - siinä ei varmaan tarvitse kuin laitteisiin ja itsensä mainostamiseen sijoittaa..?

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla