Asunnon myynti vuokralaiselle
Meillä on vuokrattuna oleva rivitaloasunto, joka on tarkoitus myydä. Vuokralaiset haluaisivat ostaa asunnon, ja nyt pitäisi neuvotella hinnasta.
Olemme pyytäneet muutamalta välittäjältä arvion siitä, mitä asunnosta kannattaisi pyytää ja mikä olisi heidän mukaansa todennäköinen toteutunut kauppahinta. Vuokralaiset ovat myös pyytäneet yhden arvion. Meidän saamamme arviot ovat hiukan korkeampia kuin vuokralaisen saama arvio, ja todennäköisesti vuokralaisen tarjous tulee olemaan myös matalampi kuin meidän saamamme arviot.
Vuokralaiselle myymisessä on useita etuja :
- säästyy välityspalkkio, joka olisi noin 10 000 € (olemme tosin myyneet aikaisemman asuntomme itse, jolloin säästimme myös välityspalkkion)
- ei stressiä odotellessa, että meneekö asunto kaupaksi
- ei mahdollista "myyntiremppaa" (asunto on ollut vuosia vuokrattuna ja esim. seinäpinnat maalin tarpeessa)
Kysymys kuuluu: kuinka paljon (€ tai %) todennäköistä toteutunutta kauppahintaa halvemmalla kannattaisi myydä vuokralaiselle? Antaisitteko alennusta esim. koko välityspalkkion verran vai puolet siitä? Vai enemmän?
Kommentit (15)
Ei pidä myydä. Vuokralainen on vuokralainen, ei mikään omistaja vaikka luulottelisi mitä!!
Hinta määräytyy siitä, millä ostaja on valmis ostamaan ja te myymään. Ei ole mitään sääntöjä siitä, minkä paljon pitää hyvittää. Todennäköisesti hinta asettuu arvioiden puolivälin tienoille.
Ihan heittona ja asunnon hintaa tietämättä sanoisin, että 15K€ pois, ehkä jopa 20.
Jos saatte sovittua sulle sopivan hinnan niin myy. Aion muutaman vuoden sisällä myydä sijoitusasuntoni ja nyt jo ahdistaa kun tuntuu että alueen myynnissä olevat asunnot vaan seisovat listalla kuukaudesta toiseen.
Kannattaa aina tehdä niinkuin oma vuokraemäntä, joka alkoi kaikessa hiljaisuudessa kaupittelemaan kämppää alta pois ja sain tietää vasta siinä vaiheessa kun olivat tulossa asuntoa katselemaan.
Sopikaa mikä tuntuu kaikista osapuolista reilulta. Ei ole mitään sääntöjä. Vuokralaiset tuntevat talon kunnon hyvin ja osaavat arvioida paljonko tarvitsevat mahdolliseen remppaan ja muutoksiin.
Meillä oli muuten sama tilanne (vuokralaisina), mutta omistaja sai välittäjältä ruusuisen hintaehdotuksen joka oli 30K enemmän kuin alustavasti sopimamme hinta. Me muutimme muualle ja talo on edelleen myynnissä, nyt jo alennettuna. Raha ei riittänyt koko rempan tekemiseen joten katto jää uuden omistajan hoidettavaksi. Kun vuokratulot loppuivat ja talo on tosiaan puoliksi rempattu, asuu omistaja siinä nyt itse makuupussiperiaatteella. Kurja tilanne hänelle, mutta ahneus iski. Isoista summista puhuminen on houkuttelevaa...
Kyllähän se olisi parhaimmillaan win-win-tilanne. Ostaja tietää mitä ostaa, kun on hyvin perehtynyt asunnon "ominaisuuksiin". Tietenkin sijainti ym vaikuttaa myyntiodotteeseen, mutta ihan yleisesti olisin valmis huomioimaan oletetun välittäjän palkkion jopa kokonaisuudessaan. Myös myynnistä aiheutuva stressi ja kaikki vaiva jäisi pois, kyllä silläkin on merkitystä. Ei muuta kuin kauppaa hieromaan. Jos hinta-ajatukset eivät ole valovuosien päässä toisistaan, niin eiköhän hyvä tule.
Vierailija kirjoitti:
Ei pidä myydä. Vuokralainen on vuokralainen, ei mikään omistaja vaikka luulottelisi mitä!!
Vuokralainen on ostajaehdokas kai ihan siinä missä muutkin?
Ainahan se on kakskytpinnaa pois.
Kaisa
Riippuu stressinsietokyvystä. Mitään takuutahan ei ole, että saisitte välittäjien arvioiman myyntihinnan. Jos palkkio on 10tonnin luokkaa, lie asunnon myyntihinta jotain 300 tonnia? Antaisin kyllä ainakin sen 15 tonnia "alennusta" jos ei enemmänkin, koska säästätte sen palkkion, remontin, aikaa, ja ennenkaikkea hermoja. Ei muutaman tuhannen takia kannata ottaa riskiä ettei saakaan myytyä.
Ainakin tulisin vastaan välityspalkkion verran, ehkä vähän enemmän. Kannattaa olla vuokralaiselle hirveän ystävällinen ja pyytää vielä viimeinen tarjous ennen välityssopimuksen allekirjoittamista.
Oikea hinta on se, jolla te olette valmiit myymään ja ostaja ostamaan. Ei ole siis olemassa mitään myyntihintaa, josta voi vähentää jotain mielikuvitusvälityspalkkiota.
Kuinka kauan teidän alueellanne myydään vastaavia asuntoja? Jos niitä myydään pitkään ja nyt te pääsisitte omastanne nopeasti eroon, niin kannattaa tinkiä hinnasta. Jos asunnot taas viedään käsistä niin sitten se varmaan kannattaa panna oikeeseen myyntiin. Voihan vuokralainen tulla sittenkin tekemään asunnosta tarjouksen. Mutta ainakin näkisitte, onko sille kysyntää.
Kiinteistönvälittäjät osaavat kertoa, miten hyvin asunnot teidän alueella myy.
Kiitos näkemyksistä! Asunnon hinta on juuti +/- 300 000 ja oletan, että vuokralainen haluaisi tinkiä noin 15 000. Sain täältä yleisvaikutelman, että se 15 000 kannattaa tarvittaessa tinkiä, ja tämä vahvistaa myös omaa näkemystäni.
Riippuen asunnon kokonaishinnasta sen 15-20k saa ottaa välittäjän hinta-arviosta pois, koska pyyntihinnat sisältävät aina tinkimisvaran. Luultavasti vuokralaiselle on annettu jämpti hinta ja teille pyyntihinta. Kuulostaa ihan sille. Ehdota, että laitatte hinnan arvioiden puoliväliin. Säästätte jo välityspalkkioissa sen jouston plus myyntivaiheen prosessin ym. Vaivattomampaa on tulla hinnasta vähän alas, kuin alkaa myymään sitä yleisesti.
t. LKV
Up, eikö kenelläkään ajatuksia tähän?